Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haapsalus avati ebaharilik marginäitus

Haapsalus avati täna näitus erilisest margikogust, milliseid maailmas on alla poolesaja: näitusel on punktkirjas margid ja ümbrikud või margid, millel on kujutatud pime inimene.
Prantslane Louis Braille kaotas varases eas nägemise ja mõtles välja vaegnägijaile ja pimedaile eluliselt vajaliku punktkirja. Teda ja paljusid teisi pimedaid kuulsaid inimesi kujutavad margid on Eesti pimedate raamatukogu teabejuhi Priit Kasepalu erilises kogus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nad on teemaga kokku võetud inimestest, kes ise ei näe või on nägemise kaotanud ja minu jaoks teeb paljud margid eriliseks see, et nendel on punktkiri, ja kõik margid teeb eriliseks see, et ma neid ei näe," ütles Kasepalu.

Tema sõnul on sellised margid üsna haruldase, sest neid ei ole maailmas palju ja kogumiseks tuleb vaeva näha.

Osalt Kasepalu kogus olevailt markidelt võib leida punktkirja, aga kui palju leiab seda mujalt meie ümbert? Kasepalu sõnul otsiti Eestis kohti ja tooteid, millel on punktkiri. Eesti pimedate raamatukogu korraldatud võistluse käigus selgus näiteks, et punktkirja leiab lifti- või teleripuldi nuppudelt, lennukeist istmekohtade tähistamiseks, loodustoodetelt, tualettidest või pudelisildilt. Aga mitte ainult.

"Punktkiri on jõudnud ka graffitisse, tänavakunsti. Tartus, ühe maja seinal. See on siis mitterelieefne punktkiri," sõnas Kasepalu. "Seal oli kirjutatud ingliskeelne tekst, mida võiks tõlkida "mina ja Lydia, lahe lugu, vennas".

Priit Kasepalu kogutud relieefseid marke sai täna näituseavamisel katsuda, kuid edaspidi pannakse need klaasvitriini.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: