TTÜs loodud rakendus muudab kõne kirjaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna tehnikaülikooli küberneetika instituudis täiendatakse pidevalt kaht uut veebirakendust: kõnesalvestuse brauser koos otsingumootoriga võimaldab leida lõike suurtest helisalvestistest ning veebipõhine kõnetuvastus muudab inimese jutu kirjalikuks tekstiks.
Kõnesalvestuse brauseri näol on tegemist veebirakendusega, millega saab kuulata Eesti raadiote vestlussaadete salvestusi ja vaadata ka kõnest automaatselt tuvastatud teksti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mis teeb selle rakenduse kasulikuks, on see, et see võimaldab otsida saadete salvestuste sisust täpselt samamoodi, nagui interneti otsimootoriga on võimalik otsida veebis olevate tekstidokumentide sisust," lausus küberneetika instituudi foneetika ja kõnetehnika laboratooriumi vanemteadur Tanel Alumäe.

Sedasi saab otsida, millistes raadiosaadetes mainiti mingit konkreetset sõna ja ka kohe seda lõiku kuulata.

Kui on olemas tundide viisi kõnesalvestisi ja neist on vaja leida midagi konkreetset, võib nende läbikuulamine olla väga tülikas ja aeganõudev. Kuid kõnesalvestuse brauser koos otsingumootoriga teeb nendes kõneandmetes orienteerumise lihtsamaks. Sellist tehnoloogiat võiksid kasutada näiteks raadiod, televisioon või ka ülikoolid, kellel on suured loengusalvestused.

Teine uuendus Eesti kõnetehnoloogia maastikul on veebipõhine kõnetuvastus, mis muudab inimese sisseloetud jutu kirjalikuks tekstiks. Kui esialgu oli teaduril raske leida kõnetuvastusele suuremat praktilist eesmärki, siis väikese mõtlemise järel leidis ta rakenduse, mis võib olla paljudele inimestele väga vajalik.

"Kellel ei ole klaviatuurikasutamise kiirus kõige parem ja kes soovib kirjutada näiteks pikka kirja või dokumenti, kas või raamatut, siis inimene saab salvestada oma kõne mikrofoni abil, saata selle salvestuse meile, tuvastustulemus tuleb tagasi," kirjeldas Alumäe.

Ja kuigi tuvastusel tulevad sisse mõned üksikud vead, on see siiski palju mugavam kui kirjutamine. Mõlemad rakendused, nii kõnesalvestusbrauser kui kõnetuvastuse rakendus on kõigile tasuta kättesaadavad küberneetika instituudi kodulehel.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: