Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

VIDEO: hiidlased ehitavad traditsioonilist purjelaeva

Hiiumaa mehed on üle 65 aasta ette võtnud suure puulaeva ehituse, Suuresadamasse selleks puhuks püstitatud ellingus seisab võimas emapuu, mille peale kerkib traditsiooniline ligi 17-meetri pikkune kahemastiline kaljas.
Sel nädalal tõmbasid laevaehitajad Kärdla puidutöökojas ühele etapile joone alla, kaared said tapitud. Suurem töö on aga alles ees, vahendasid ERRi raadiouudised.

Laevaehituse eestvedaja Ain Tähiste sõnul tuleb laev selline nagu neid kunagi Hiiumaal ehitati. "Ehitame ühte purjelaeva, halulaev on tema nimi, sellest tuleb üks kahemastiline kaljas. Selline laev, millega möödunud sajandi esimeses pooles Hiiumaa mehed merd kündsid ja endale elatist teenisid," ütles Tähiste.

Sellise laevaga vedasid hiidlased tema sõnul peamiselt halupuid, põhiline turg oli Tallinn ja teised suuremad linnad ning seepärast kutsuti neid laevu halulaevadeks.

Kaljaseid valmistasid kunagi Hiiuma laevameistrid silma järgi ning jooniseid ei tehtud, sellepärast pole praegu ehitatav purjelaev ühegi laeva täpne koopia vaid Hiiumaa meeste enda looming.

"Ühtegi joonist omal ajal ei tehtud, kogu laev oli laevameistril peas. Ainult väike tükk, poolmudel, mille nimi on ress, ja selle väikese puutüki järgi tehti kogu laev valmis," ütles Tähiste.

Laeva ehitavad vabatahtlikud. Emapuu langetamisel järgiti vana traditsiooni - naised ei tohtinud puu langetamist ega vedu näha.

Halulaeva valmimisaeg ei ole täpselt teada, kuid Tähiste sõnul kulub ehituseks umbes 30 000 töötundi.

"See sõltub natukene ka rahast ja mingi ajalise plaani me oleme pidanud. Ma arvan, et meil läheb 3-4 aastat sellega või natukene kiiremini," lisas Tähiste.

Toimetaja: Kertu Kula

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: