Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti tegi Parex panga ülevõtmisel vigu

Läti eelmine valitsus tegi raskustes Parex panga ülevõtmisel läinud aasta lõpul olulisi vigu, näitas Läti riigikontrolli audit.
Materjalid on edastatud prokuratuuri, täna hakati neid arutama ka seimis. Läti riigikontrolör Inguna Sudraba ütles Riias "Aktuaalsele kaamerale", et 24 päeva ei täidetud riikliku finantsturgude komisjoni korraldust piirata Parexi rahalisi tehinguid.

Läti riigile ning Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangale kuuluv Parex reklaamib 9,5protsendilise intressiga tähtajalist hoiust ka Eestis, et panka raha saada. Samas üritatakse leida Parexile ostjat.

President Valdis Zatlersi sõnul võiks pank omanikku vahetada kohe, kui leidub keegi, kes on valmis selle eest miljard latti (ümberarvestatult 22 miljardit krooni) välja käima. Ekspeaminister Aigars Kalivitis räägis sel teemal isegi Venemaa peaministri Vladimir Putiniga. Läti valitsusjuht kinnitab, et ostuhuvilisi on, kuid ei avalikusta neid.

Parexis on kinni 900 miljonit latti (ümberarvestatult ligi 20 miljardit krooni) Läti riigi raha, millest 670 miljonit moodustab laen. Võrdluseks - IMF nõuab Lätilt tuleva aasta eelarves 500 miljoni lati (11 miljardit krooni) suurust kokkuhoidu.

Läti riigikontroll uuris Parexi ülevõtmist läinud aasta lõpul ja selgus, et endistel aktsionäridel oli võimalus panga raha kasutada ka veel siis, kui riik sinna juba lisaks investeeris ehk panka päästma asus.

"Piirangud pangatehingutele ja raha kasutamisele pidanuks kehtestama päevast, mil riigist sai 51% aktsiate omanik. 24 päeva aga seda ei tehtud ja samal ajal jätkasid pangas tööd ka endised aktsionärid," ütles Läti riigikontrolör Inguna Sudraba.

Läti finants- ja kapitaliturgude komisjoni kinnitusel praegu Parexisse enam riigi raha ei suunata, kuid ka tagasi pole midagi tulnud. Raha väljavõtule, mis on Parexisse pandud enne eelmise aasta 1.detsembrit, on endiselt piirangud.

"Praegu panga hoiustele pandud raha kasutamisel piiranguid pole," ütles Läti finants- ja kapitaliturgude komisjoni aseesimees Janis Brazovskis.

Toonane peaminister ja praegune Europarlamendi saadik Ivars Godmanis pole nõus, et panga riigistamisest võitsid selle põhja lasknud omanikud Valeris Kargins ja Viktors Krasovitskis. Pankroti puhul kulunuks riigil tunduvalt rohkem raha, kinnitab ka Läti panga president.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: