X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loodusekool kasvatab linnalastele tutvumiseks koduloomi

Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Läänemaal asuv Silma õpikoja loodusekool hakkas kasvatama koduloomi, et linnalapsed saaksid õpikuist nähtud elukaid oma käega katsuda. Peale selle käivad lapsed ise merel kalu püüdmas, et neid nii väljast kui ka seest uurida.

5-aastane Grete Edasi peab koos ema Heleniga Silma õpikojas väikest loomaaeda, kus elavad kitsed, lambad, kanad ja šoti mägiveised. Grete oli kanu ema sõprade juures varemgi kohanud, aga nii lähedat suhtlemist ta kogenud ei olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mõnikord käin isegi aias koos oma sõpradega ja siis mõnikord ajasid need kanad meid taga," rääkis tüdruk.

Gretel on vedanud, sest maal elades näeb ta loomi linnalastest sagedamini. Tema kodu juures väikeses loomaaias elavad loomad ongi aga selleks, et linnalapsed saaksid külla tulla ja koduloomadega lähedalt tutvust teha.

"Järjest enam on neid peresid, kellel ei ole maakohaga enam sellist sidet, neil ei ole enam maal vanavanemaid, kes ise loomi peaksid," selgitas Silma õpikoja loodusõppe juhendaja Marko Valker.

Lastele näidatakse neid loomi, kes on talupidamises harjumuspärased, aga üks elukas seda pole. Kuigi Läänemaal on neid juba palju, siis veel paarikümne aasta eest seda looma meie aladel eriti ei tuntud. See on tohutute sarvede ja muheda olekuga šoti mägiveis.

Silma loodusekooli õppeprogrammid on kooskõlas riikliku õppekavaga ja toetavad koolipingis õpitut.

"Aga meie juures nad saavad õpet nii-öelda vahetult. Kui klassiruumis ei ole võimalik kõike seda näidata, millest õpikud ja kooliprogrammid räägivad, siis siin on võimalus nii-öelda vahetult näha, kuidas maaelu toimub ja kuidas loomi peetakse," rääkis Valker.

Kuid Silmal ei saa lapsed ainult koduloomadega tuttavaks. Võimalik, et veelgi huvitavam on õpetus kaladest. Lapsed saavad minna paadiga merele püügivahendeid välja võtma ja hiljem kala põhjalikult uurida.

Esimesed lapsed on seesugused loodusõppekatsetused läbinud ja esimene suurem lastelaager on Silmal kümmekonna päeva pärast.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: