500 km laskeraadiusega Iskanderid katavad kogu Baltimaad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: RIA Novosti/Scanpix

Sel nädalal alanud Venemaa sõjaväeõppustel Arktikas ja Lääne sõjaväeringkonnas osalevate sõdurite arv kahekordistus ning nüüd võtab neist osa 80 000 sõdurit, teatas Vene armee kindralstaap. Samuti teatati täna õppustest Sahhalini saarel.

Eesti vaatlejate hinnangul on Venemaa armeeõppused osalt vastus NATO manöövritele Läänemere regioonis ja osalt katse Läänt hirmutada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Venemaa on viinud õppuste käigus Kaliningradi oblastisse eskadrilli jagu uusi rindepommitajaid SU-34 ja ka raketisüsteemid Iskander.

"Ma arvan, et see on õppuste ajaks. Pealegi see on vastus Poolale eelkõige, sest poolakad küsisid ameeriklastelt võimalust osta neilt taktikalised Tomahawk raketid oma sõjalaevadele," hindas erukindral Ants Laaneots.

Samuti algavad Poolas peagi ühisõppused USA-ga Atlantic Resolve, mille käigus ameeriklased toovad Poola pikamaa õhutõrje raketisüsteemi Patriot. Iskanderite alaline paigutamine Kaliningradi, millest venelased on ammu rääkinud peaks tegema murelikuks nii poolakaid kui Balti riike.

"Kindlasti on see suur oht meile, sest selle taktikalise ballistilise raketi laskeraadius on kuni 500 km ja sellega nad katavad suure osa Poola territooriumist ja praktiliselt Balti riigid tervikuna," märkis Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.

Stoicescu ja Laaneots usuvad, et eelkõige on siiski tegu Venemaa-poolse jõudemonstratsiooniga, mitte otsese sõjalise ohuga.

"Ma usun, et tegemist on jõudemonstratsiooniga, mõjutamaks lääneriike asuma sellisele nagu leplikumale poliitikale ja teele, loobuma sanktsioonidest, võtma leplikumat positsiooni Ukraina suhtes," lausus Stoicescu.

"See on eelkõige jõudemonstratsioon Läänele omamoodi Lääne-Euroopa hirmutamise taktika. See suurõppus täidab kindlasti ka sisepoliitilist rolli või eesmärki. Jälle seesama vana eesmärk, et taguda rahva arusaama, et Venemaa on nagu piiratud kindlus, mida kõik tahavad vallutada, mis iganes," rääkis Laaneots.

Möödunud aastal teatasid Putin ja Vene kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov, et sel aastal on Venemaal kolm sõjalist prioriteeti - Krimm, Arktika ja Kaliningrad. Ja hiljuti olemegi näinud märgatavat sõjalise aktiivsuse kasvu neil kolmel suunal.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: