Indoneesia kohus lükkas tagasi surma mõistetud austraallaste kaebused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1428306298000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Indoneesia kohus lükkas tagasi narkokuritegude eest surma mõistetud Austraalia kodanike Andrew Chani ja Myuran Sukumarani kaebuse, kes minetasid sellega viimase võimaluse surmanuhtlusest pääseda.

Chan ja Sukumaran üritasid vaidlustada kohtu otsust mitte võtta arutluse alla kaebust Indoneesia presidendi Joko Widodo armuandmisest keeldumise kohta, vahendas Reuters.

Jakarta kohus leidis, et nende pädevusse vaidlustamine ei kuulu, kuna armuandmine on presidendi eesõigus. Mehed mõisteti 2006. aastal süüdi võrgustiku juhtimises heroiini smugeldamises Indoneesiast välismaale, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peaprokuröri pressiesindaja sõnul on vangid selle otsusega minetanud viimase õigusliku võimaluse surmanuhtlusest pääseda.

"Loomulikult ei ole ma rahul otsusega, kuid me peame austama seda, mida kohus otsustas. Kuid see ei peata meie jätkuvaid pingutusi ning seepärast kavatseme esitada põhiseaduse läbivaatamise konstitutsioonikohtus," ütles advokaat Leonard Arpan Aritonang.

Kaitse eesmärk on paluda konstitutsioonikohtul defineerida ja rõhutada, milline on presidendi kohus seoses armuandmisega.

President Widodo suhtub narkokuritegudesse karmilt ja toetab hukkamist. Viieaastase moratooriumi järel taastati hukkamine 2013. aastal.

Möödunud aastal ühtki inimest mahalaskmiskomando ette ei saadetud. Otsus taasalustada narkokurjategijate hukkamisega on tekitanud diplomaatilisi pingeid mitte ainult Austraaliaga, vaid ka Brasiilia, Prantsusmaa ja Hollandiga. Brasiilia president näiteks keeldus Indoneesia suursaadiku volikirja vastuvõtmisest, kuna Indoneesia hukkas ühe Brasiilia kodaniku.

Praegu ootab Indoneesias Nusakambangani saare vanglas hukkamist kümme uimastikuritegudes süüdimõistetut. Teised rühma liikmed pärinevad Prantsusmaalt, Brasiiliast, Filipiinidelt, Ghanast, Nigeeriast ja Indoneesiast.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: