Indoneesia plaanib lähipäevil hukata kaheksa narkootikumide veos süüdimõistetut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Üleval: austraallased Myuran Sukumaran ja Andrew Chan, filipiinlanna Mary Jane Veloso ja nigeerlane Martin Anderson. All: nigeerlased Raheem Agbaje Salami, Silvester Obiekwe Nwolise, Brazilian Rodrigo Gularte ja prantslane Serge Atlaoui.
Üleval: austraallased Myuran Sukumaran ja Andrew Chan, filipiinlanna Mary Jane Veloso ja nigeerlane Martin Anderson. All: nigeerlased Raheem Agbaje Salami, Silvester Obiekwe Nwolise, Brazilian Rodrigo Gularte ja prantslane Serge Atlaoui. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Indoneesias saadeti teade peatsest hukkamisest kahele narkovedudes süüdimõistetud Austraalia kodanikule. Hukkamine toimub tõenäoliselt 72 tunni jooksul.

Andrew Chan ja Myuran Sukumaran on Austraalia kodanikud, kes arreteeriti 2005. aastal Balil, kui nad üritasid smugeldada 8,3 kg heroiini Indoneesiast Austraaliasse. Kohus leidis, et tegemist on narkovedajate grupi liidritega ning mõistis nad 2006. aastal süüdi ja määras surmanuhtluse. Lisaks nendele said hukkamisteate veel kuus Indoneesias kinnipeetut, kellest üks on Indoneesia kodanik, kirjutab BBC.

Hukatavate hulgas on ka Prantsusmaa kodanik, kes ootab teise astme kohtu hinnangut oma karistuse osas. Ülejäänud vahistatud grupi liikmetele mõisteti 20-aastane vanglakaristus.

Indoneesia seaduste kohaselt peab hukkamisest süüdimõistetutele teatama vähemalt 72 tundi enne selle toimumist.

Mitu riiki on avaldanud meeste hukkamise vastu protesti ning Austraalia välisminister Julie Bishop võttis oma kodanike kaitsmise eesmärgil eile õhtul ühendust Indoneesia ametikaaslase Retno Marsudiga.

Hukkamiste peatamist on palunud ka Austraalia peainister Tony Abbott.

"Chani ja Sukumarani advokaadid üritavad konstitutsioonikohtus otsust edasi kaevata. Lisaks toimub õiguskomisjoni sõltumatu uurimine seoses korruptsiooniga kohtutes, kus isikud surma mõisteti," selgitas Bishop.

Avalikkuse ette on jõudnud väited, mille kohaselt küsisid kohtunikud kergema karistuse määramise eest süüdimõistetutelt altkäemaksu. Kohtunikud on kõiki süüdistusi eitanud.

Prantsusmaa on Indoneesiat hoiatanud oma kodaniku surmaotsuse täideviimisega kaasnevate tagajärgede eest.

Indoneesia karistused narkokuritegude eest on maailma ühed karmimatest.

Toimetaja: Indrek Mäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: