Eksperdid: Vene kosmoselaeva kaotuse võis põhjustada plahvatus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa kosmoselaeva Progress M-27M lähedusest avastatud fragmendid viitavad sellele, et laeva eraldumisel raketi kolmandast astmest toimus plahvatus, teatas kosmosevaldkonnaga seotud allikas.

Ta ütles, et Vene ja USA kosmosekontrolli seadmed avastasid Progressi lähedusest kümneid tuvastamata fragmente. Praegu püüavad eksperdid neid tuvastada ning analüüsida nende orbiite. Ühe versiooni kohaselt võis fragmentide "pilv" tekkida plahvatuse tulemusena, vahendas Interfax.

"Tõenäoliselt toimus plahvatus kosmoselaeva eraldumisel kolmandast astmest," arvas allikas.

USA-s Vandenbergi õhujõudude baasis asuv kosmosekeskus fikseeris veolaeva Progress M-27M ja kanderaketi kolmanda astme läheduses orbiidil 44 fragmenti. Hiljem avaldati 15 suurima fragmendi orbiitide parameetrid.

Eile sai teatavaks, et Venemaa kaotas kosmoselaeva Progress üle kontrolli ning selle põkkumine Rahvusvahelise kosmosejaamaga jääb ära. Nüüd peab juhtunut uuriv komisjon esitama 13. maiks esialgse raporti.

Progress pidi toimetama rahvusvahelisse kosmosejaama 2,5 tonni kütust, hapnikku, toiduaineid, teadusaparatuuri ja saadetisi kosmonautidele. Lisaks oli selle pardal ka Nõukogude Liidu lipp, mida sooviti Suure isamaasõja 70. aastapäevaks kosmosesse saata. Tegemist on koopiaga lipust, mille Nõukogude sõdurid heiskasid Berliinis riigipäevahoone katusele.

Praegu jätkub juhitamatu kosmoselaeva eemaldumine orbiidilt. Roskosmose spetsialistide hinnangul peaks Progress laskuma ajavahemikus 5.-7. maini Maa atmosfääri tihedatesse kihtidesse ning ära põlema. Seda, millise maakera piirkonna kohal see aset leiab, on võimalik öelda kaks ööpäeva enne langemist.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: