Kohtla-Nõmmel sai kalliskive kaevandada ja kulda uhta ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kohtla-Nõmme kaevanduspargis kaevandati kalliskive ja võisteldi kulla uhtmises. Kohtla Kaevandusmuuseum on ainus koht Eestis, kus igaüks saab maa alla minna ning põlevkivi kaevandamist oma silmaga näha ja oma käega proovida.

Kohtlas kaevandati põlevkivi 64 aastat. Pärast põlevkivivarude ammendumist kujundati kaevandus ümber muuseumiks ja juba üle kümne aasta tutvustakse siin meie pruuni kulla tootmist ja kasutamist. Ehkki Eesti maapõu päris kulda väga lihtsalt välja ei anna, peeti siin Eesti esimesed kullauhtmise võistlused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kullauhtmisvõistluse korraldaja Enn Käiss selgitas, et vajalikud rekvisiidid toodi Soomest, kust kullauhtmise võistlused alguse said. Üle neljakümne aasta on võistlusi vedanud Soome tuntuim kullaotsija Kauko Launonen. Ta on ka üks Soome kullamuuseumi rajajaid.

"See harrastus on muudkui levinud ja need võistlused on haaranud kogu maailma, see algas Soomes 70ndatel ning nüüd peetakse võistlusi igal aastal. Tänavu võisteldakse Hispaanias, järgmine kord Californias," selgitas Launonen.

Soomes on kulda uhutud juba peaaegu poolteist sajandit ning tänapäeval saadakse seda seal igal aastal kaljukivimeist paari tonni ümber. Hooajaliselt hobikorras pesevad jõgede ääres kulda tuhatkond inimest ja elukutselisi kullauhtjaid on paar-kolmkümmend. Võistlustel võetakse ämber liiva sinna segatud kullateradega, uhutakse läbi ja võidab kiireim ning enim kulda leidnud võistleja.

Seni kuni kullapalavikust vaevatud isad-emad kullaliiva pesid, said lapsed kalliskivikaevandusest kaevata sinna nende jaoks korraldajate poolt peidetud ehis- ja poolvääriskive, meie oma pruuni kulda põlevkivi ning iidsete loomade kivistisi.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: