Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seni tundmatu isik korjas looduskaitse all olevate lindude mune

Foto: PM/SCANPIX

Ornitoloog Mati Kose leidis nädalavahetusel Kihnu looduskaitsealustel laidudel seiret tehes kaks ämbrit linnumunadega ja tal õnnestus arvatavat munakorjajat ka üles pildistada. Laidudel on lindude pesitsusajal keelatud isegi liikuda, linnumunade korjamisest rääkimata.

Keskkonnainspektsioon alustas täna väärteomenetlust, et tuvastada mehe isik, kes Kihnu laidudel linnumune korjas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ornitoloog Mati Kose, kes munad Pärnusse toimetas ja täna nendega keskkonnainspektsiooni läks, tõdes, et linnumunade korjamisest on ta kuulnud küll, aga isiklikult pole niimoodi kogutud mune varem leidnud.

"Tegemist on Kihnu laidude looduskaitsealaga, kuhu praegu on pesade ja ka pesitsemise kaitseks määratud liikumispiirang," selgitas Kose. Ta lisas, et ornitoloogid teevad igal aastal sel perioodil keskkonnaagentuuri tellimusele riiklikku seiret.

"Selle käigus me siis möödunud nädalavahetusel ka need juhtumid avastamise," ütles Kose, kes märkis, et lindude munasid oli korjatud lausa kahel erineval laiul.

Kose sõnul oli tegemist on Imutlaiu ja Umalaiuga. Just Umalaiult leiti suur ämbritäis mune, kus ornitoloog pikalt mõtlemata tundis ära hõbekajaka-, naerukajaka-, tiiru- ja luigemunad.

"Isegi kui kunagi rannarahval ja siis ka Kihnus on selline munade laidudelt korjamise komme olnud, siis tänapäeval, kui on tegemist liikumispiirangu alaga ja kaitstavate liikidega ja seetõttu ei ole selline käitumine mõistlik ega vastuvõetav," selgitas ornitoloog.

"Kui nüüd mõelda, et seesama randtiir, kes siin korjatud liikide hulgas on, tuleb lausa Antarktika piirkonnast meile väikestele laidudele pesitsema, siis on ikka väga kurb, kui tema sigimise pingutus nurjatakse inimese poolt," ütles Kose.

Niisiis toimetas Kose munad keskkonnainspektsiooni. Seejuures oli ornitoloogi ülesandeks ka kõik leitud linnumunad liigiti ära määrata.

Keskkonnakaitseinspektor Aliis Kevvai ütles, et hetkel on keskkonnainspektsioon võtnud Mati Kose tunnistuse ja sellest lähtuvalt alustanud väärteomenetlust.

"Nüüd peame asja edasi uurima ja vaatama, kas leiame tunnistajaid juurde," ütles Kevvai, kes lisas, et tegelikult on teada ka inimene, kes vähemalt osad munad on kaitse alustelt laidudelt korjanud.

"Meil on foto, aga isik ei ole veel kindlaks tehtud," sõnas keskkonnainspektor.

Trahv sellise teo eest võib olla kuni 600 eurot.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: