Trofeeküttidest turistid tapavad igal aastal üle 600 lõvi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meeleavaldajad 29. juulil Minnesotas Bloomingtonis Zimbabwes lõvi tapnud Walt Palmeri maja juures
Meeleavaldajad 29. juulil Minnesotas Bloomingtonis Zimbabwes lõvi tapnud Walt Palmeri maja juures Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Trofeesid jahtivad turistid, kellest enamik on rikkad ameeriklased, tapavad Aafrikas igal aastal üle 600 lõvi.

Sel nädalal on internetis suurt tähelepanu pälvinud Zimbabwe kuulsaima lõvi Cecili tapmine, vahendas The Washington Post. Kohtu alla antakse kaks meest, kellele on seoses lõvi tapmisega esitatud süüdistus. Süüdistuse võib saada ka USA hambaarst Walter Palmer, kellele zimbabvelased jahilkäigu müüsid ja kes lõvi maha laskis.

Hwange rahvuspargi üks populaarsemaid asukaid, lõvi Cecil, meelitati pargi territooriumilt välja kohalike professionaalsete küttide poolt selleks, et Ameerika Ühendriikides Minnesota osariigis elav vibuküttimisega tegelev hambaarst Walter Palmer saaks ta maha lasta. Lõvi sai noolega pihta, kuid alles 40 tundi hiljem leidsid kütid lõpuks haavatud looma üles ja lõpetasid tema piinad

Kui lõvi ei oleks aga elanud rahvuspargis, oleks kõik ilmselt olnud seaduslik. Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul tapavad trofeeküttidest turistid igal aastal seaduslikult üle 600 lõvi. IUCN-i mitmekesisuse kaitse grupi peadirektor dr Jane Smart ütles, et arv 600 on mitme aasta tagune ning et tegelik arv on sellest ilmselt veidi suurem.

Arvestades seda, et Aafrikas elab praegu ainult umbes 30 000 lõvi, hukkub nende populatsioonist seadusliku küttimise tõttu igal aastal umbkaudu 2%, kellest suurem osa on tugevad isalõvid, keda kütid tavaliselt eelistavad lasta.

Rahvusvahelise Loomakaitsefondi (International Fund for Animal Welfare) 2011. aasta raporti kohaselt tõid ameeriklased aastatel 1999-2008 kodumaale 64% kõigilt sel ajavahemikul sportliku jahi käigus lastud lõvidelt võetud jahitrofeesid - nahku, päid ja mida iganes.

IUCN-i hinnangul on lõvide populatsioon nii intensiivsele küttimise tõttu ohus. Eelmisel aastal aga keeldus USA kalandus- ja jahindusamet (Fish and Wildlife Service) lülitamast lõvisid ohustatud liikide nimekirja, kellelt võetud trofeesid oleks keelatud Ühendriikidesse tuua. Safari Club International, mille liige on ka Palmer, tervitas seda otsust.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: