Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ida-Viru mõisaomanikud otsivad võimalusi turistide meelitamiseks

Foto: ERR

Purtses peeti aru mõisaturismi tuleviku üle. Kümmekond sealset heakorrastatud põnevat mõisakompleksi on äratanud huvi nii kohalike kui ka välisturistide hulgas ja kuigi paljud mõisad on veel varemeis, näitab nende ülesehitamine, et neil on tulevikku turismiobjektidena,

Ida-Virumaa mõisaomanikud ja -valdajad otsivad võimalusi tuua sealsetesse mõisatesse rohkem nii kohalikke kui ka piiritaguseid turiste. Praegu puudub aga täpsem ülevaade mõisate võimalustest turismiteenuste pakkumise osas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Proovimegi seda selgeks teha, kuidas keegi seda arendab, sest koostöö ei ole ju mõisate arendamiseks, vaid koostöö on selleks, kuidas neid arendamisi paremini maha müüa ja propageerida. Need võimalused turismi valdkonnas on endiselt majutus, muuseumid, kultuur, toitlustus ja miks mitte ka joogikultuur," rääkis SA Põhja-Eesti Turism juhataja Janek Šafranovski.

Mõni mõis huvitab külastajaid oma ajaloo ja interjööride tõttu, teised pakuvad majutust ja spaateenuseid ning lõõgastumisvõimalusi. On ka lastega peredele mõeldud vabaajakeskusi nagu näiteks Kukruse Polaarmõis.

"Tahetakse järjest rohkem võib-olla käsi külge panna ka mõisatöödes. See on järjest tõusev trend. Täna ei paku ükski Ida-Viru mõis mingit mõisatöödes kaasalöömist, aga see on mõtlemise koht või uus toode, mida nad võiksid välja arendada," rääkis Jõhvi turismiinfokeskuse turismikonsultant Kristiina Ernits.

Mõisakompleksi eduka välja arendamise näide on Saka mõis. Oluline Saka külastusmagnet on selle paiknemine Soome lahe kaldal Põhja-Eesti pankranniku serval ning selle kompleksne ennistamine.

"Kõik hooned, kaasa arvatud park on praeguseks taastatud, enam ei olegi nagu midagi teha. Mõtlen, et mida veel teha. Nii konverents, restoran, spaa, majutus, nii kõrgetasemeline majutus kui ka natukene soodsam majutus kõrvalhoones. Ma olengi seisukohal, et kompleksid töötavad. Üht teenust on väga raske müüa, tuleb ikka müüa üheskoos kõiki teenuseid, vähemalt inimesel on võimalus neid teenuseid kasutada," rääkis Saka mõisa omanik Tõnis Kaasik.

Tõnis Kaasik hindab Ida-Viru mõisate turismipotentsiaali kõrgeks. Tema sõnul on paljude aastaid korraliku kasutuseta mõisatega asunud nüüd tegelema inimesed, kellel on visiooni ning vahendid nende korrastamiseks, säilitamiseks ja mõistliku tänapäevase sisuga täitmiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: