Tallinn tunnistas tuntud skulptuuri peremehetuks ({{commentsTotal}})

Torm.
Torm. Autor/allikas: Kalmer

Tallinna linnavalitsus tunnistas oma tänasel istungil peremehetuks Pirita tee ääres seisva tuntud skulptuuri "Julgetele ja teotahtelistele inimestele", kuivõrd ei suutnud tuvastada, kellele see linna maal seisev taies kuulub.

Tallinna lahe kaldakindlustuse ja Pirita tee vahelisel alal asuva skulptor Mati Karmini valmistatud metallskulptuuri „Julgetele ja teotahtelistele inimestele” kohta puuduvad linnavalitsuse väitel andmed omaniku kohta. Ometi on skulptuur linna maad ehtinud juba alates 1989. aastast ning on kujunenud omamoodi maamärgiks Pirital.

Asjaõigusseaduse kohaselt on asi peremehetu, kui see ei ole veel olnud kellegi omandis või omanik on valduse lõpetanud omandist loobumise tahtega ning asjaõigusseaduse rakendamise seaduse järgi peremehetu ehitise hõivamise õigus ja kohustus on kohalikul omavalitsusel, antud juhul siis edaspidi Pirita linnaosa valitsusel.

Mati Karmini käe all valminud mälestusmärk "Julgetele ja teotahtelistele inimestele" püstitati Piritale 12. septembril 1989 Tallinna lahes saja aasta eest traagiliselt hukkunud Ameerika aeronaudile ja langevarjurile Charles Leroux’le.

Charles Leroux ehk Joseph Johnson (19. november 1856 Waterbury, Connecticut, USA - 24. september 1889 Tallinn) oli Ameerika aeronaut, kes tutvustas õhusõitu ja langevarjuhüppeid. 1889. aastal saabus ta Lääne-Euroopasse ja Venemaale, et oma õhusõiduoskusi tutvustada. Tallinn pidi olema tema tuuri viimane esinemispaik, enne seda oli ta esinenud turneel Saksamaal. Leroux tegi oma viimse, 239. hüppe septembris 1889.

Harjumäel täideti õhupall gaasiga ning kella viie paiku tõusis see õhku. Tuul kandis palli kiiresti Tallinna lahe kohale. Kui Leroux pallilt alla hüppas, kandis tuul langevarju kaugemale mere poole. Maarjamäe ja Kadrioru vahelisel alal, kilomeetri kaugusel rannast kukkus langevarjur merre. Erinevalt tavapärasest teguviisist ta end langevarjust ei vabastanud. Päästepaadid jõudsid kohale 10 minutit hiljem ega leidnud enam kedagi. Kohalikud leidsid aeronaudi surnukeha kaks päeva hiljem, surm oli saabunud uppumise tagajärjel. Charles Leroux suri 32 aastat vanuses ja maeti Tallinna Telliskopli kalmistule.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: