Ossinovski: narkosurmad on ebapopulaarne teema ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Süstivad narkomaanid on siiani olnud ebapopulaarne teema.
Süstivad narkomaanid on siiani olnud ebapopulaarne teema. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Tervise ja tööminister Jevgeni Ossinovski (SDE) on seisukohal, et narkosurmad on tõsine probleem, millele seni veel piisavalt tähelepanu pööratud ei ole. Minister lubas, et sellest saab sotsiaalministeeriumi jaoks üks järgmise aasta prioriteete.

Jevgeni Ossinovski sõnul on süstivad narkomaanid ebapopulaarne teema, millega seni keegi eriti tegelda pole tahtnud.

"Minu arvamus on, et sellele ei ole seni piisavalt tähelepanu pööratud, keegi ei taha süstivate narkomaanide teemaga väga tegelda. Kinnitan, et järgmise aasta jooksul tõusetub see sotsiaalministeeriumi fookusesse," lubas minister.

Ossinovski rääkis, et valdkond on alarahastatud, mistõttu on kannatanud ka narkomaanide ravi. Näiteks kombineeritud HIV- ja metadoonasendusravi saab Eestis ainult ühes haiglas, milleks on Lääne-Tallinna Keskhaigla, kuid Ida-Virumaal, kus vajadus oleks kõige suurem, sellist ravi ei pakuta.

"On olemas valitsuskomisjon, mis nende teemadega peaks tegelema, aga tegevused on olnud kahtlemata ebapiisavad," oli Ossinovski kriitiline.

Minister selgitas, et ka narkosõltuvusravi ühtset metoodikat pole senimaani kokku lepitud.

"MTÜ-sid, kes sellega tegelevad, on, aga nende tase on kõikuv ja finantseerimine projektipõhine," tõdes minister. Ta tõi hea näitena esile Viljandi haiglat, kus on toiminud pikaajaline narkorehabilitatsiooniprogramm, mida kavatsetakse aluseks võtta standardi loomiseks ja edasiseks juurutamiseks ka teistes raviasutustes, eeskätt Narvas.

Samuti pidas Ossinovski oluliseks ühildada ennetustegevused, ravi ja sotsiaalteenused, kuivõrd praegu on probleemiks, et ravilt kodukohta naasev narkomaan ei saa võlanõustamist, tervisenõustamist ja muid tugiteenuseid, mistõttu on tagasilangemine vanasse mustrisse tõenäoline.

Jaanuari esimeses pooles peaksid riigikokku jõudma ka seadusemuudatused, mis võimaldavad kiirendada keelatud ainete nimekirja muutmist, järelevalve tõhustamist ning narkojoobe tuvastamist, mis kõik aitavad kaasa tõhusamale probleemiga tegelemisele.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: