Indias rünnati Pakistani piiri ääres paiknevat õhuväebaasi

{{1451718469000 | amCalendar}}
Foto: Mukesh Gupta/AFP/Scanpix

Indias Pandžabi osariigis ründas neli relvastatud isikut varahommikul õhujõudude baasi, kus praegusel hetkel otsitakse baasi territooriumilt veel ellu jäänud võitlejaid, kes julgeolekuteenistuste hinnangul kuuluvad rühmitusse, mis võitleb naaberprovintsi Kashmiri iseseisvuse eest.

Kohalike võimude sõnul kandsid ründajad sõjaväevorme ning neil õnnestus koidu ajal pääseda Pathankoti lennuväebaasi, mis asub Loode-India Pandžabi osariigis. Pärast sissepääsu avasid ründajad tule kõigi pihta, kes nende teele ette jäid, vahendas Reuters.

Mõned tunnid enne rünnakut röövisid terroristid politseiauto, millega pääseti hästi turvatud lennuväebaasi sisse. Pandžabi politseiülema Suresh Arora ütles Reutersile, et ründajate taktika sarnaneb sellele, mida on Pakistanis välja õpetatud võitlejad varemgi kasutanud.

India siseministeeriumi ametniku sõnul on sündmuskohal tapetud neli ründajat ning kaks valvemeeskonna liiget.

Politsei teatas, et hetkel otsitakse lennuväebaasi territooriumilt ülejäänud ründajaid, mistõttu pole operatsioon veel lõppenud. Ükski terrorirühmitus pole rünnaku eest veel vastutust võtnud.

India politsei on seadnud piirkonda üles kontrollpunktid, kus otsitakse läbi kõik sõidukid, mis piirkonda sisenevad või väljuvad.

India siseministeerium: piirkonnas on aktiviseeritud palju "uinunud" võitlejaid

Julgeolekuteenistuste sõnul võivad terroristid kuuluda Pakistani päritolu rühmitusse Jaish-e-Mohammed (Muhameedi sõjavägi - toim), mis nõuab iseseisvust India koosseisu kuuluvale Kashmiri regioonile.

"Pandžab on ka transiidikoridor narkootikumide smugeldajatele ning alles nüüd mõistame, et Pandžabi piirkonnas on aktiviseeritud mitmeid n-ö "uinunud" võitlejate gruppe," rääkis India siseministeeriumi anonüümsust palunud ametnik.

Rünnak meenutab julgeolekujõududele juulis toimunud rünnakut, mille käigus tapsid relvastatud terroristid üheksa inimest ühes Pandžabi politseijaoskonnas, kuid täna hommikune rünnak oli palju ambitsioonikam, kuna terroristid pääsesid õhuväebaasi.

"Baasi edukas ründamine on tõsine julgeolekurisk, mis näitab, et terroristid on kasutusele võtnud uue strateegia, mille sihtmärgiks on Pakistani piiriääres olevad sõjaväebaasid," selgitas siseministeeriumi ametnik.

Siseminister Rajnath Singh kinnitas, et India soovib Pakistaniga rahu, kuid tänasele rünnakule antakse vääriline vastus. Analüütikute hinnangul oli ministri vastus rünnakutele tagasihoidlik ja kammitsetud.

Ka Pakistan mõistis rünnakud hukka ja märkis, et soovib säilitada ja arendada suhteid, mis püsivad riikide vahelisel heal tahtel ning kõrgetasemelistel suhetel. "Pakistan on endiselt pühendunud terrorivastasele koostööle nii India kui ka teiste regioonis asuvate riikidega," teatas Pakistani välisministeeriumi kõneisik sotsiaalmeedia vahendusel.

Mässuliste pilk on pööratud Pandžabile

Julgeolekuekspertide hinnangul on India suunanud oma julgeolekufookus Kashmiri regioonile, mistõttu on võitlejad asunud tegutsema lõunas asuvas naaberpiirkonnas Pandžabis.

India ja Pakistan on võidelnud Kashmiri piirkonnas pärast alates 1947. aastast. Kashmiris asuv ja enamuse moodustav islamikogukond on siiamaani tekitamas pingeid kahe riigi vahel, kes alles hiljuti leppisid omavahel kokku rahukõneluste jätkamises.

"Me oleme näinud taolist vägivalla mustrit varemgi, sest igakord, kui proovitakse alustada uusi rahukõnelusi jätkuvad rünnakud," rääkis India julgeolekuekspert Ajai Sahni. "Pandžabi õhuväebaasi rünnaku järel võib kahe riigi vahel tekkida vaikuse moment, kuid ma arvan, et terrorirühmituste tegevusel pole pikaajalist mõju," lisas Sahni.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: