Galerii ja video: maailma tagaotsituim narkoparun toimetati tagasi samasse vanglasse, kust ta viimati põgenes

Mehhiko president Enrique Peña Nieto nimetas reedel narkoparun Joaquin "El Chapo" Guzmáni tabamist "õigusriigi võiduks". Võimud aga toimetasid tabatud narkoparuni tagasi samasse vanglasse, kust ta oli kuue kuu eest põgenenud.

Justiitsminister Arely Gómez kinnitas, et "El Chapo" viiakse tagasi Altiplano vanglasse, vahendas BNS. Guzmán on varem kaks korda kinni võetud ning sama palju kordi on ta põgenenud, viimasel korral just rangeima režiimiga Altiplano vanglast.

Viimati pandi ta vangi 2014. aasta veebruaris. Ta põgenes eriti range režiimiga Altiplano vanglast eelmise aasta 11. juulil kongi duširuumi kaevatud augu kaudu, mis viis suurde tunnelisse. Seal istus ta relssidele kinnitatud mootorratta selga ja läbis poolteist kilomeetrit tunnelisuuni, kus terendas vabadus. 2001. aastal aitasid korrumpeerunud valvurid tal vanglast põgeneda pesukorvi peidetuna.

Maailma tagaotsituim narkokurjategija, kelle tabamise eest olid Mehhiko võimud välja pannud 3,8 miljoni dollari suuruse tasu, pandi Mexico rahvusvahelises lennujaamas sõjaväekopterisse ja viidi Altiplano vanglasse pealinnast 90 kilomeetrit läänes.

"Mehhiklased saavad loota valitsusele"

Televisiooni vahendusel rahva poole pöördunud presidendi sõnul näitab see, et mehhiklased saavad oma institutsioone usaldada.

"Tänane vahistamine on Mehhiko valitsuse jaoks väga oluline. Mehhiklased saavad loota valitsusele, mis tegutseb otsustavalt ja kindlameelselt parema riigi ülesehitamise nimel," lausus Peña Nieto.

"See on meie institutsioonide vaprate töötajate, kes töötasid ööl ja päeval minu käsul läbiviidud missioonil, püsiva töö tulemus," kuulutas president.

Vahistamine järgnes intensiivsele ja hoolikale luure- ja juurdlustööle, mille tulemusena lammutati selle kurjategija mõju- ja kaitsevõrgustik, kirjeldas Peña Nieto.

Peña Nieto teatas varem Twitteris alates 11. juuli sensatsioonilisest vanglapõgenemisest jooksus olnud Guzmáni tabamisest.

"Ülesanne on täidetud. Ta on meil käes. Ma soovin teavitada mehhiklasi, et Joaquin Guzmán Loera on vahistatud," kirjutas Peña Nieto Twitteris.

Narkoparun hotellis

Sinaloa osariigi kuberner Mario López Valdez ütles raadiojaamale Radio Formula, et Guzmán tabati Los Mochise linna lähistel hotellis.

Mehhiko merevägi teatas pisut enne teadet Guzmáni tabamisest viie kahtlustatava tapmisest Sinaloa Los Mochise linnas, ent ei öelnud, kas see oli narkoparuniga seotud.

Tulevahetus puhkes pärast seda, kui merejalaväelased said teate relvastatud meeste viibimisest ühes elamus. Tulevahetuse järel peeti kinni kuus inimest, kahtlustatud jõugujuhil Orso Ivan Gastelum Cruzil õnnestus põgeneda, ja konfiskeeriti tosinkond relva, teatas merevägi.

Anonüümsust palunud Mehhiko õiguskaitseametniku sõnul oli Guzmáni tabamine Los Mochise lähistel motellis seotud varasema relvakokkupõrkega linnas. Guzmán võis majast, mida julgeolekujõud ründasid, lahkuda oma ihukaitsjate ja kaaslaste kattetule all.

CNNi video Joaquin "El Chapo" Guzmáni tabamisest:

USA tunnustas Mehhiko võime

USA narkojärelevalveamet DEA, mis etendas võtmerolli Guzmáni eelmises kinnivõtmises 2014. aasta veebruaris, kiitis Mehhiko võime.

"DEA-l on Chapo Guzmáni tabamise üle äärmiselt hea meel. Me õnnitleme Mehhko valitsust ja avaldame austust selle käigus üles näidatud vaprusele," kirjutas DEA Twitteris.

Mehhiko võime kiitis ka USA justiitsminister. "Annan au Mehhiko õiguskaitse- ja sõjaväeametnikele, kes on töötanud viimastel kuudel väsimatult Guzmáni õigusemõistmise ette toomiseks," ütles Loretta Lynch.

Ühendriigid nõuavad Mehhikolt Guzmáni väljaandmist. Peña Nieto on varem keeldunud Guzmáni Ühendriikidele välja andmast, ent põgenemise järel on võimud välja andnud vahistamisordeni, mis sisaldab nõustumist väljaandmistaotlusega.

Põgenemine duširuumi kaudu

Guzmán on varem kaks korda kinni võetud, kuid mõlemal korral vanglast põgenenud.

Viimati pandi ta vangi 2014. aasta veebruaris ning ta põgenes 11. juulil kongi duširuumi kaevatud augu kaudu, mis viis suurde tunnelisse.

Mehhiko merejalaväelased korraldasid Guzmáni tabamiseks laiahaardelisi operatsioone Mehhiko loodeosa Sinaloa ja Durango osariikides. Neil õnnestus oktoobris Guzmán kahe osariigi piirialal peaaegu tabada. Võimude sõnul vigastas narkoparun raskele maastikule maandudes oma jalga ja nägu, ent jäi tabamata.

Mehhiko võimud on vahistanud Guzmáni põgenemise abistamises süüdistatuna üle kümne vangla- ja politseiametniku. Samuti on vahi all mitu narkoparuni kaasosalist, kes aitasid tema jaoks väljaspool vanglat põgenemistunnelit ehitada.

Toimetaja: Marju Himma

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: