Kohus mõistis laevakaitsjad viieks aastaks vangi

{{1452498889000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas ERR-i uudisteportaalile, et Eesti laevakaitsjad mõisteti Indias viieks aastaks vangi.

"Meie konsuli andmetel mõisteti laevakaitsjad 5 aastaks vangi. Tegutseme, et nad võimalikult kiiresti koju saaks," vahendas pressiesindaja Mariann Sudakov.

14 Eesti laevakaitsjate piraaditõrjelaev peeti India rannavalve poolt kinni 2013. aasta 11. oktoobril. Kohalik politsei esitas kohtusse hagi, süüdistades AdvanForti laeval viibinud 35 meest, kelle hulka kuulusid peale eestlaste ka Briti ja Ukraina laevakaitsjad, illegaalse kütuse omamises, illegaalses India vetesse sisenemises ning illegaalses relvade sisseveos.

Eesti suursaadik Indias Viljar Lubi ütles ERRi raadiouudistele, et edasitegutsemiseks proovivad nad saada täiendavat informatsiooni. "See võtab paar päeva aega, et saada kirjalik kohtuotsus, siis saame täpsemalt juba öelda, millele kohtunik viitas oma otsuse tegemisel."

Lubi ei oska praegu veel öelda, kas otsus ka edasi kaevatakse. "Selle otsuse peavad tegema mehed ja nende advokaadid. Meie anname neile igapoolset abi ja loomulikult jätkame oma tööd selle nimel, et aidata nii palju kui saame," täpsustas ta.

Kaitsja: kohus tegi laevakaitsjatele ülekohut

Kõiki süüdistatavaid esindav advokaat Arumugaram Ravipandian ütles, et kohtuotsus oli ebaõiglane. "Kohus tegi sellise otsuse langetamisel süüdistatavatele suurt ülekohut," ütles advokaat uudisteagentuurile Reuters.

Ravipandiani väitel otsivad tema kliendid praegu viisi, kuidas taas kautsjoni vastu vabadusse saada, ja kaebavad kohtuotsuse edasi kõrgema astme kohtusse.

Britist kinni peetav Paul Towers kinnitas, et laeval olnud relvad olid korrapäraselt registreeritud. "Me suhtleme oma konsulaadiga. See siin ei ole õigus," toonitas Towers.

Suurbritannia suursaatkond New Delhis teatas, et pakub enda riigi kodanikele konsulaarabi, kuid toonitas, et ei sekku teise riigi kohtusüsteemi. "Meie töötajad nii Indias kui ka Suurbritannias on kinni peetavate tihedas suhtluses ning pakuvad tuge neile ja nende lähendastele," öeldi saatkonna avalduses. Samuti lisati, et Briti ministrid on antud teema püstitanud igal kohtumisel India kolleegidega, kus on rõhutatud vajadust kiirema õiguse mõistmise järele.

Eestlane kohtusaalis: mehed olid otsust kuuldes šokis

Indias Tuticorinis viibiv Õhtulehe reporter Kristiina Tilk, kes oli kohal ka kohtuotsuse väljakuulutamise hetkel ütles Vikerraadio saates "Uudis+", et laevakaitsjad olid otsust kuuldes šokis.

"Mitte keegi ei osanud sellist otsust oodata. Kui varem oli neil kolm aspekti, milles neid süüdistati ja hiljem öeldi, et advokaadid lükkasid need kõik ümber, siis täna oli maha tõmmatud diisli ebaseaduslik vedu, aga mõisteti maksimumkaristus relvade salakaubaveo eest," rääkis Tilk.

Tilk rääkis, et meeste endi sõnul Indias tõenäoliselt õiglast kohtumõistmist ei toimu. Eesti riigile meestel Tilga sõnul etteheiteid ei olnud.

Ta rääkis ka, et on võimalus, et peale kolme kuud vangistuses võib India meestele armu anda.

Ilves: Eesti teeb kõik, et Indias vangistatud mehed koju jõuaksid

President Ilves arutas välisminister Marina Kaljurannaga 14 Eesti laevakaitsjate küsimust.

"Jagan rohkem kui kaks aastat tagasi kinni peetud piraaditõrjelaeva meeskonnaliikmete ja nende lähedaste suurt muret ja teadmatust, sest selline kohtuotsus oli meile kõigile ootamatu," tõdes president Ilves.

President rõhutas, et riik kasutab kõiki diplomaatilistele ja poliitilistele kontaktidele toetuvaid võimalusi, et Eesti kodanikud saaksid võimalikult kiiresti koju.

Kaasusest annab täna kell 16.15 ülevaate välisminister Marina Kaljurand. ERR.ee teeb välisministeeriumis toimuvast pressikonverentsist otseülekande!

 

Ajajoone 3D vaate aktiveerimiseks vajuta graafiku vasakus all servas olevat 3D nuppu!

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Allan Rajavee, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: