PEGIDA asutaja antakse vihaõhutamises süüdistatuna kohtu alla ({{contentCtrl.commentsTotal}})

PEGIDA asutaja Lutz Bachmann 2015. aasta jaanuaris
PEGIDA asutaja Lutz Bachmann 2015. aasta jaanuaris Autor/allikas: Fabrizio Bensch/Reuters/Scanpix

Liikumise PEGIDA asutaja Lutz Bachmann peab vihakõnes süüdistatuna peagi Dresdenis kohtu ette astuma. Esimene kohtuistung leiab aset aprillis, kaks istungit on juba paika pandud ka maikuuks.

Süüdistus Bachmanni vastu esitati eelmise aasta oktoobris ning seda tehti seoses tema postitustega sotsiaalmeedias, kus ta kutsus põgenikke muuhulgas "saastaks" ja "inimkarjaks". Vihaõhutamises süüdi mõistmise korral võib teda oodata ees mitmeaastane vanglakaristus, vahendas Yle.

PEGIDA (Patriootlikud Eurooplased Lääne Islamiseerimise Vastu ehk Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes) rajati 2014. aasta sügisel ning peagi korraldas organisatsioon rahvarohkeid meeleavaldusi. Dresdenist alguse saanud liikumine leidis järgijaid ka mujal, sealhulgas ka välisriikides.

Aja jooksul hakkas aga liikumise populaarsus vähenema, sest ka paljud toetajad või potentsiaalsed toetajad pidasid Bachmanni väljaütlemisi liiga äärmuslikeks. Samuti tekitasid tema mainele kahju fotod, kus ta poseeris diktaator Adolf Hitlerit meenutava välimusega. Bachmanni enda sõnul oli tegu vaid naljaga.

Natuke aega pärast seda astus Bachmann PEGIDA juhi kohalt tagasi. Samuti teatas oma loobumisest ka teine asutajaliige Kathrin Oertel, kes mainis põhjustena tema suhtes tehtud ähvardusi.

Möödunud aastal saabus Saksamaale rohkem kui miljon varjupaigataotlejat ning see on PEGIDA populaarsust taas tõstnud. Veebruari alguses kutsus liikumine üles korraldama meeleavaldusi üle kogu Euroopa.

Erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD ehk Alternative für Deutschland) head tulemust äsjastel kohalikel valimistel PEGIDA poolt tervitati ja kinnitati, et ka neil on kavas end parteiks ümber nimetada. Liikumise Facebooki lehel tehtud avalduseks märgitakse, et üheks eesmärgiks on avaldada AfD-le survet, et "nad õigelt teelt ära ei pööraks".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: