Laevakaitsja tütar: usume endiselt, et kõrgemas kohtuastmes mõistetakse mehed õigeks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Laevakaitsjad Indias.
Laevakaitsjad Indias. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti laevakaitsjate lähedased said pärast kuid kestnud ettevalmistusi võimaluse külastada Chennai vanglas kinni peetavaid mehi, kes ühe kinni peetud laevakaitsja tütre Kerttu Jõgiste sõnul elavad hoolimata välisministeeriumi pingutustest endiselt väga kesistes oludes.

Kerttu Jõgiste ütles saatele "Uudis+", et loomulikult soovisid lähedased varem kinni peetud mehi külastada, kuid siis usuti, et mehed tulevad kohe süütutena koju. "Peale 11. jaanuari uudist teadsime, et peame minema mehi vaatama, et neile positiivsust süstida," rääkis Jõgiste.

Tema sõnul polnud kinni peetavate juurde pääsemine sugugi kerge, sest meestele võeti kaasa palju hügeenitarbeid ja muid asju, mida kontrolliti vanglatöötajate poolt tunde. "Asjade kontrollimine võttiski kõige rohkem aega aga lõpuks õnnestus meil sisse minna ja olla oma meestega koos kuskil poolteist tundi," meenutas Jõgiste, kes lisas, et lähedasi külastati kokku kolmel korral.

Eesti laevakaitsjate lähedane märkis, et olud Chennai vanglas on väga kesised, sest 20 meest hoitakse koos ühes 20-ruutmeetrises kongis, kus pole voodeid. "Nad magasid kaks kuud betoonil kuni välisministeeriumi abil sai neile toimetatud väikesed joogamatid aga kuna seal on väga kuum, siis temperatuur sõi piltlikult öeldes matid ära, mistõttu nad magavad nüüd taas põrandal," möönis Jõgiste.

Jaanuaris ütles välisminister Marina Kaljurand, et Eesti esindajad on arutanud India kolleegidega võimalusi vangide vahetuseks, kuid Jõgiste toonitas, et vahetus ei tule kindlasti kõne alla. "Mehed ei saa olla nõus sellise asjaga, sest nad peaksid ennast süüdi tunnistama aga seda nad kindlasti ei tee," rääkis Jõgiste.

Samas märkis laevakaitsja tütar, et India kohtuvõim on väga korrumpeerunud, aga nad pole kaotanud usku, et kõrgemas kohtuastmes mõistetakse laevakaitsjad õigeks. "Praegusel hetkel on meile öeldud, et kõrgema astme kohtus toimub esimene istung juunis, kuid India on nii suur ja kohtulahendeid on palju, mistõttu võtabki kohtuistungi ootamine nii palju aega," nentis Jõgiste.

Lähedastele sisendab usku ka advokaatide vahetus, mistõttu hakkab eestlasi kaitsma nende endine advokaat koos briti õiguseksperdiga. Tänu neile mõisteti mehed 2014. aastal India keskastme kohtus õigeks, kuni otsus Madurai alamastme kohtu otsusega tagasi pöörati.

"Senised advokaadid lähenesid asjale natuke teistmoodi kui oleks võinud ja välja vahetatud advokaatide üle polnud meestel mingit kontrolli," rääkis Jõgiste. Keskastme kohtus võidu toonud esindaja lähtus mereõigusest, mis Jõgiste hinnangul on õigem suund.

Ta lisas, et olles vahepeal vabastatud tutvusid Eesti laevakaitsjad paljude kohalike inimestega, kes nüüd mehi abistavad.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: