Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi kohus mõistis vangi prohvet Muhamedi karikatuuri avaldanud ajakirjanikud

Ajalehe Cumhuriyet ajakirjanik Hikmet Cetinkaya 2015. aastal.
Ajalehe Cumhuriyet ajakirjanik Hikmet Cetinkaya 2015. aastal. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi kohus mõistis täna kaheks aastaks vangi ajalehe Cumhuriyet kaks tuntud kolumnisti. Vanglakaristused tõi kaasa see, et Ceyda Karan ja Hikmet Cetinkaya avaldasid varem Prantsuse satiirilehes Charlie Hebdo ilmunud karikatuuri prohvet Muhamedist.

Ajakirjanikud mõisteti süüdi "pressi vahendusel viha ja vaenu õhutamises", vahendas Bloomberg.

Karan ja Cetinkaya avaldasid Muhamedi karikatuuri pärast seda, kui äärmusrühmituse ISIS terroristid tapsid Charlie Hebdo toimetuses Pariisis 11 inimest. Karikatuur, mis ilmus esimeses rünnakujärgses numbris, kujutab nutvat Muhamedi, kes hoiab käes tuntud silti kirjaga "Je suis Charlie".

Kolumnistide karistamist nõudvale pöördumisele kirjutasid omal ajal alla rohkem kui 1200 inimest, nende seas ka president Recep Tayyip Erdogan, viimase poeg Bilal, tütred Sumeyye ja Esra ning presidendi väimees ning praegune energeetikaminister Berat Albayrak.

Samas pole hetkel veel selge, kas kolumnistid peavad ka kohe reaalselt vangi minema. Nimelt on Türgi kohtud viimasel ajal analoogsete juhtumite puhul rakendanud põhimõtet, et päriselt vanglasse tuleb minna vaid siis, kui süüdimõistmise aluseks olnud tegu korratakse.

Erdogan on ka nõudnud Cumhuriyeti peatoimetaja Can Dundari ja ajalehe Ankara kontori juhi Can Dundari vanglasse saatmist seoses sellega, et väljaandes avaldati fotosid sellest, kuidas Türgi Süüriasse relvi saadab. Kohtuprotsess selles küsimuses on algatatud.

Prokurörid on pärast Erdogani presidendiametisse asumist kaks aastat tagasi algatanud ka juba rohkem kui kohtuasja riigipea solvamise asjus. Türgi presidendi solvamise asjus on äsja alguse saanud kohtuprotsess ka Saksamaal, kus prokuratuur asub üle kuulama koomik Jan Boehmermanni, kes esitas Erdogani pilava luuletuse ZDF-i naljasaates.

Saksa kriminaalkoodeks keelustab välismaiste riigijuhtide solvamise, kuid jätab Saksa valitsuse otsustada, kas asjas on õigust kohtukaasusele. See oli ka võimalus, mida Erdogani esindajad kasutasid, sest liidukantsler Angela Merkel vajab praegusel ajal migratsioonikriisi haldamiseks Ankaralt abi ning koostööd.

Merkel on teatanud, et annab prokuratuurile loa asja algatamiseks, kuid see ei tähenda, justkui leiaks ta, et Boehmermann on süüdi.

Boehmermann, kes on teinud endale nime provokatiivsete naljadega, hoiatas enne luuletuse ette lugemist, et vastab teosega skandaalile, mis tekkis seoses ühe Erdogani mõnitava lauluga. See laul lasti eetrisse Saksa kanalis NDR, sellega seoses kutsus Ankara välja Saksa saadiku Türgis.

Piirideta Reporterite pressivabaduse indeksis on Türgi 180 riigi seas 151. kohal, seega on Euroopa Liitu pürgiv riik hetkel Tadžikistani ja Kongo Demokraatliku Vabariigi vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: