Dresdeni kohus karistas PEGIDA asutajat rahatrahviga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

PEGIDA asitaja Lutz Bachmann kohtusaalist väljumas.
PEGIDA asitaja Lutz Bachmann kohtusaalist väljumas. Autor/allikas: Fabrizio Bensch/Reuters/Scanpix

Saksamaa Dresdeni kohus mõistis islamivastase liikumise PEGIDA asutaja Lutz Bachmann süüdi vaenuõhutamises ning karistas teda 9600 euro suuruse trahviga.

Lutzmannile esitati esialgne süüdistus eelmise aasta oktoobris seoses tema Facebookis tehtud postitustega. Muuhulgas nimetas ta riiki saabunud põgenikke "inimkarjaks" ja "saastaks", vahendasid The Local, BBC jt.

43-aastane aktivist, keda on varem kohtu poolt karistatud narkokaubanduse ja varguse eest, väitis, et pole nimetatud postitusi kirjutanud, kuid kohus seda uskuma ei jäänud.

Kohtuistungit nimetas Bachmann poliitiliseks näidisprotsessiks, tema advokaadid aga lubasid otsuse edasi kaevata.

Prokurörid nõudsid mehele algselt 7 kuu pikkust vanglakaristust.

Kohtuhoone juures oli valvamas suur hulk korrakaitsjaid.

PEGIDA (Patriootlikud Eurooplased Lääne Islamiseerimise Vastu ehk Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes) rajati 2014. aasta sügisel ning peagi korraldas organisatsioon rahvarohkeid meeleavaldusi. Dresdenist alguse saanud liikumine leidis järgijaid ka mujal, sealhulgas ka välisriikides.

Aja jooksul hakkas aga liikumise populaarsus vähenema, sest ka paljud toetajad või potentsiaalsed toetajad pidasid Bachmanni väljaütlemisi liiga äärmuslikeks. Samuti tekitasid tema mainele kahju fotod, kus ta poseeris diktaator Adolf Hitlerit meenutava välimusega. Bachmanni enda sõnul oli tegu vaid naljaga.

Natuke aega pärast seda astus Bachmann PEGIDA juhi kohalt tagasi. Samuti teatas oma loobumisest ka teine asutajaliige Kathrin Oertel, kes mainis põhjustena tema suhtes tehtud ähvardusi.

Möödunud aastal saabus Saksamaale rohkem kui miljon varjupaigataotlejat ning see on PEGIDA populaarsust taas tõstnud. Veebruari alguses kutsus liikumine üles korraldama meeleavaldusi üle kogu Euroopa.

Erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD ehk Alternative für Deutschland) head tulemust äsjastel kohalikel valimistel PEGIDA poolt tervitati ja kinnitati, et ka neil on kavas end parteiks ümber nimetada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: