Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Scaparrotti lubab tugevdada NATO positsiooni Venemaa vastu

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja kindral Curtis Scaparrotti.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja kindral Curtis Scaparrotti. Autor/allikas: Thierry Monasse/AFP/Scanpix

NATO uus Euroopa vägede ülemjuhataja USA kindral Curtis Scaparrotti lubas kolmapäeval ametisse astudes, et tugevdab alliansi positsiooni Ida-Euroopas pead tõstva Venemaa vastu.

Kindral ütles Belgias Monsis eelkäijalt Philip Breedlove'ilt ametit üle võttes, et NATO peab kaaluma, kas aidata Venemaa toel tegutsevate separatistidega võitlevat Ukrainat relvadega.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu teatas kolmapäeval, et Moskva moodustab NATO üksuste Vene piiri lähedale paigutamise vastumeetmena aasta lõpuks Lääne sõjaväeringkonnas kaks ja Lõuna sõjaväeringkonnas ühe uue diviisi.

Scaparrotti hindas õigeks Breedlove'i otsuse tugevdada pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal NATO kohalolu idatiival ja lubas samas vaimus jätkata.

"Mul on kavas koostööd tehes ja Varssavi tippkohtumisele lähenedes jätkata ja tugevdada tema plaane," ütles Scaparrotti koos NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga ajakirjanikele esinedes.

Üheks NATO suuremaks väljakutseks on Venemaa, kes tõstab pead ja ihkab näidata end maailma võimsate riikide hulka kuuluvana.

"Kõige põhjal, mida mina olen näinud, on Venemaa olnud Ukrainas väga aktiivne. Miski ei viita, et see lähemal ajal muutuks ja ma ei eeldagi, et see muutub," tõdes Scaparrotti.

"Mis puutub relvastusse, siis minu arvates peaksime me toetama ukrainlasi sellega, mida neil on vaja, et oma territooriumi ja suveräänsust edukalt kaitsta. "Ma pean uurima, millised relvad on parimad, missugust relvastust nad kasutada saavad."

Stoltenberg rõhutas omalt poolt, et alliansi kohalolu suurenemine idatiival tuli vastuseks Moskva agressiivsele käitumisele Ida-Ukrainas.

"Meil ei olnud enne Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist ja Venemaa destabiliseerivat tegevust Ida-Ukrainas Balti riikides sõdureid."

"Nii et see, mida me teeme, on kaitseline, proportsionaalne ja vastab täielikult meie rahvusvahelistele kohustustele."

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: