Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Narva linnavolinikud kahtlustavad EAS-ilt suure rahasüsti saanud muuseumi linnavara hõivamises

Ekspositsioon Narva muuseumis.
Ekspositsioon Narva muuseumis. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Narva muuseum sai EAS-ilt 3,5 miljonit eurot konvendihoone idatiiva restaureerimiseks ja uue püsinäituse rajamiseks, samal ajal kahtlustavad Narva linnavolinikud muuseumi linna vara ebaseaduslikus hõivamises.

Tänu EASi toetusele saab Narva muuseum alustada töid, mida on edasi lükatud viimased 30 aastat ehk konvendihoone idatiiva restaureerimist ja selle sisustamist, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"See tähendab, et varsti ütleme head aega meie vanale püsiekspositsioonile ja lõpuks ometi saame kutsuda inimesi ka idatiiba külastama," ütles Narva muuseumi projektijuht Anastassia Tuuder.

Idatiib ehk umbes kolmandik linnuse ruumidest seisab praegu tühjana, restaureerimine seiskus 1980ndatel. Sinna tuleb uus püsinäitus ja avastuskeskus, mis keskendub Narva linnuse ajaloole. Uuenenud Narva linnusesse pääseb tulevikus ka ratastooliga, küll mitte päris torni, aga vähemalt kolmanda korruseni. Ehitustöödega loodetakse pihta hakata tuleval aastal ja renoveeritud konvendihoone valmib kolme aasta pärast.

Samal ajal hakkasid aga Narva linnavolinikud uurima, kas linnusehooned ja bastionid on ikka sihtasutusele Narva Muuseum korrektselt üle antud. Teemat arutanud volikogu majandus- ja linnavarakomisjon leidis, et asi on kahtlane.

"Kui see tõesti on nii, et volikogu lubas anda hooned vaid kasutusse, aga linnavalitsus andis nad muuseumi omandusse, siis võib rääkida linnale tekitatud kahjust ehk linn on oma kinnisvarast ilma jäänud," nentis linnavolinik Jüri Raud.

Ta kinnitas, et tegemist on puhtjuriidilise vaidlusega, millel pole midagi pistmist volinike jaoks ebameeldivalt lõppenud arhitektuurikonkursiga, mis võimaldab linnuse territooriumile uusi hooneid ehitada. Seda enam, et praegu käivituv projekt linnuse välisilmet ei muuda.

Anastassia Tuuder märkis kahtlusi kommenteerides, et seesama linnavolikogu võttis vastu otsuse olla üks sihtasutuse asutajatest.

"Seal on väga selgelt välja toodud sihasutuse tegutsemise eesmärgid: hooldada ja arendada nii Narva linnust kui ka bastione. Ma saan aru, et nii arhitektuurivõistlus kui see, et me oleme piisavalt iseseisvad, käib neile närvidele. Aga neile kunagi kolledž käis närvidele," lausus ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: