Suurvesi uputas kaevandusmuuseumi üle ({{commentsTotal}})

Kohtla-Nõmmel asuvas kaevandusmuuseumis on lume sulamise ja vihmasadude tagajärjel veetase tõusnud lubatust üle nelja korra kõrgemale. Vee väljapumpamine ei aita, sest looduslik tasakaal on rikutud.

Kaevandusmuusemis töötavad pumbad täie võimsusega, kuid sellest hoolimata on tavaline poolemeetrine tase päeva jooksul tõusnud rohkem kui kahele meetrile. Problemaatiliseks loetakse juba 0,8-meetrist taset, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vee all on näiteks ligipääs stolli, mis muidu on turistidele avatud.

"Veetase ei alane. Vastupidi, eile küll hakkas õhtupoole minema madalamaks, vaatasime, et nüüd hakkab asi normaliseeruma, aga ei, täna hommikuks oli veetase nii kõrge nagu see pole mitte kunagi olnud," rääkis kaevandusmuuseumi direktor Andres Kraas.

Kui kevadise sulaga on muuseum hakkama saanud, siis praegu on tekkinud eriolukord. Kaevandusparki mõjutab seegi, et asutakse lähedalolevast Aidu karjäärist madalamal.

Vee väljapumpamine pole aidanud. "See vesi, mille me välja pumpame, tuleb kuskilt maa seest tagasi. Tööle on hakanud ka kõik allikad ja veesooned on täitunud, mis muidu on kuivad. Nüüd on asi läinud selliseks, et näiteks ka Purtse jõgi, mis tavaliselt viib oma vee merre, praegusel juhul viib Aidu karjääri ja sealt on vesi mööda neid samasid veesooni jälle siin tagasi," selgitas Kraas.

Probleemid tulenevad inimtegevusest. "Peaaegu kogu Ida-Virumaal on vähe sellist looduslikku vesikonda, mis üsna etteaimatav. Meil on väga palju tehislikku vesikonda ja seoses karjääride ja kaevanduste sulgemisega see vesikond on muutunud ja vee liikumised on muutunud," rääkis Ida-Viru maavalitsuse osakonnajuhataja Hardi Murula.

Spetsialistide sõnul on ainus võimalus probleemi lahendamiseks teha põhjalikud uuringud, mis annaksid ülevaate liigvee ärajuhtimise või tõkete ehitamise võimalustest.

Eesti kaevandusmuuseum küll jätkab töötamist, kuid maalauseid atraktsioone ei saa praegu täies mahus näidata.

Toimetaja: Merili Nael



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: