Kohalike hinnangul on Nursipalu harjutusvälja arendamine ebaseaduslik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Riik on ligi tosin aastat vedanud kohalike inimestega vägikaigast Võrumaal asuva Nursipalu harjutusvälja arendamise pärast. Seni valla üldplaneeringu taha takerdunud plaanid loodetakse nüüd tänu läinud aastal kehtima hakanud seadusemuudatusele ellu kutsuda. Samas on kohalik omavalitsus juba välja toonud, et riigi praegused sammud on vastuolus seadusega.

Muutunud julgeolekuolukord ühes Eestisse saabuvate liitlaste, suureneva väljaõppemahtude ning ajateenijate arvuga on tõstnud vajadust laiendatud Nursipalu harjutusvälja järele, eriti, kuna muutunud oludes on keskpolügoon kitsaks jäämas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Võrreldes viie aasta taguse ajaga on Põhja-Eesti harjutusväljad täiesti ülebroneeritud. Meil on intensiivsus nii suur, et käimine seal ei ole nii, et iga kell lähed ja teed," selgitas kaitseministeeriumi infrastruktuuri osakonna asetäitja Kaupo Kaasik.

Nursipalu arendamisel ongi kaks suurt eesmärki: esiteks muuta ala nii, et seal saaks läbi viia mehhaniseeritud kompanii tasemel täiemahulisi õppusi, ning teiseks muuta ala senisest veelgi ohutumaks.

"Seal peavad olema loodud tingimused, et me saaksime kiiresti kustutada kahjutule ära, et meie poolt lastud kuulid läheksid valli mitte puudesse," rääkis 2. jalaväebrigaadi ülem kolonel Eero Rebo.

Senini on Nursipalu arendus takerdunud kohaliku omavalitsuse üldplaneeringu ja sealt saadava ehitusloa taha. Seda ennekõike väikese arvu Rõuge elanike vastuseisu tõttu rajada Nursipallu miinipilduja sihtmärgiala.

"Nursipalu harjutusväljakuga on olnud kohalikud kogu aeg nõus, kui seal kasutatakse kergrelvi," kinnitas kohalik elanik Mati Alvela.

Läinud suvel kehtima hakanud ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seadus võimaldab aga edaspidi riigikaitserajatisi lihtsamalt teha.

"Siis me saame oma protsessi minna ka ilma üldplaneeringuta. Aga mille jaoks on ehitusluba vaja, see selgub nüüd projekteerimise käigus, mille puhul me pöördume tehnilise järelvalveameti poole," selgitas Kaasik.

Hetkel on Nursipalus alustatud uuendatud arendusprogrammi elluviimist, mille käigus koostatakse ehitusprojekt ning tehakse keskkonnamõjude hindamine.

Rõuge vallavanema Tiit Tootsi sõnul peaks aga protsess käima läbi riigi eriplaneeringu.

"Kohtus lõpuks keegi klaarib asju ja leitakse tõde, aga preagu ongi üks arvamus, teine arvamus ja meie leiame, et kõik on korrektne ning sellega saab edasi liikuda," ütles Kaasik.

Hiljemalt 2018. aastal loodetakse alustada esimeste väljaõpperajatiste ehitusega, mille ootel on täna Nursipalu harjutusvälja kasutavad Lõuna-Eestis asuvad 2. jalaväebrigaad, Kaitseliidu malevad ning lahingukool.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: