Snowden ja Manning esitasid Obamale armuandmispalve ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Edward Snowden Moskvas.
Edward Snowden Moskvas. Autor/allikas: Lotta Hardelin/Dagens Nyheter/AFP/Scanpix

Neli tuntud lekitamisega seotud isikut - nende seas ka Edward Snowden ja Chelsea Elizabeth Manning - esitasid ametist lahkuvale USA presidendile Barack Obamale armuandmispalve.

Teised kaks armuandmist taotlevat leiktajat on erukindral James Cartwright ja endine Luure Keskagentuuri ametnik John Kiriakou. Hetkel viibib neist ainsana vanglas Manning. Cartwright karistati lekitamisega seoses tingimisi, Kiriakou vabanes vanglast 2015. aastal ning Snowden viibib endiselt Venemaal ja teda pole USA kohus veel süüdi mõistnud, küll on aga esitatud süüdistused, vahendas Politico.

Obama armuandmisi jälginud õiguseksperdid peavad ebatõenäoliseks, et president nimetatud meestele enne oma ametiaja lõppu armu annab. Esiteks on lekitajate avaldused tehtud ajal, mil andmelekked ja küberkuriteod on USA-s äärmiselt suure tähelepanu ja kriitika all. Teiseks ei sobi meeste profiil kokku Obama armuandmiskampaania peamise teema ehk mittevägivaldsete narkokuritegude eest karistusi kandvatele inimestele uue võimaluse pakkumisega.

Näiteks Minneapolise St. Thomase ülikooli juuraprofessor Mark Osler ei pea usutavaks, et lähinädalatel lisandub armuandmiste nimekirja mingeid avalikkuse jaoks tuntud nimesid.

Valge Maja pressiesindaja ei soovinud kommenteerida Obama ametiaja viimastel päevadel toimuvate armuandmiste plaane. Obama on andnud varem mõista, et tema ei soovi 16 aastat tagasi tekkinud olukorda, kus ametist lahkuva Bill Clintoni viimase minuti armuandmised tekitasid palju segadust ja pälvisid avalikkuses rohket vastukaja.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: