Fotod ja videod: Itaalia keskosas tabas hotelli lumelaviin, hukkunuid võib olla kümneid

{{1484812580000 | amCalendar}}

Itaalia päästeametnike teatel tabas öösel üht riigi keskosa hotelli lumelaviin ning esialgsetel andmetel tõi see kaasa kümnete inimeste hukkumise. Esimesed päästjad jõudsid halbade ilmastikuolude tõttu kohale alles neljapäeva varahommikul.

Seni on leitud kolm surnukeha, jätkuvalt otsitakse kuni 35 kadunuks jäänud inimest, vahendasid Reuters, BBC, ANSA ja The Local.

Andmeid hukkunute isikute kohta ei ole avalikustatud. Päästemeeskonnad püüavad leida ülejäänud hotelli külastajaid ja töötajaid.

Lumelaviin leidis aset Abruzzo maakonnas Farindola linna lähedal asuvas suusahotellis nimega Rigopiano, mis asetseb Gran Sasso mäeaheliku jalamil.

Seni on lume alla mattunud hotellist päästetud vaid kaks inimest, kellest üks töötas hotelli restoranis, teised on aga endiselt kadunud. Esialgsetel andmetel viibis hotellis vähemalt 20 turisti ja seitse töötajat. Ametlikult ja täpselt pole võimud hukkunute arvu kohta selgitusi andnud.

Farindola linnapea Ilario Laccheta teatas oma Facebooki kontol, et lumelaviin oli ulatuslik ning tabas kogu hotelli. Ka ümberkaudne ala olevat tema sõnul äärmiselt ohtlik.

Sündmuskohal tegutsevad juba päästeametnikud, kaasatud on päästekoerad ja helikopterid. Lume alla mattunud teede tõttu asuvad esimesed kiirabiautod sündmuskohast üheksa kilomeetri kaugusel ja seega ongi inimeste päästmiseks vaja kasutada helikoptereid ja lumesaane.

Pescara provintsi juht Antonio di Marco kinnitas, et elusalt on leitud kaks inimest ning nemad viibisid hotellihoonest eemal.

"Me ei tea veel täpselt, kui palju inimesi on kadunud või hukkunud. Mis on kindel, on see, et hoone sai otsetabamuse ning liikus oma kohalt 10 meetrit," selgitas ta.

Päästjad on teatanud, et nad pole kuulnud rusude alt ühki heli ning päästekoerad ei suuda väidetavalt ohvreid leida. Varem teatasid päästeametnikud, et "elu märke" hotelli seest ei leitud.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas Twitteris, et Euroopa Liit on valmis Itaaliat aitama.

Külalised olid valmis lahkuma

Hotelli külalised olid valmis lahkuma, kui laviin hoonet tabas. Väidetavalt ootasid külalised hotelli ooteruumis lahkumist, kuid nad ei saanud seda teha, sest teid puhastav lumekoristusmasin hilines oma töödega.

"Nad olid pakkinud oma kohvrid, kõik külalised tahtsid ära minna," ütles hotelli restorani juhtinud Quintino Marcello La Republicale.

"Neile öeldi, et lumelükkaja saabub kell 15, kuid siis lükati see edasi kella 19 peale," lisas ta.

Algatati uurimine

SkyTG4 teatel algatas Pescara prokuratuur uurimise kuritahtlikus tapmises seoses lumelaviiniga.

Itaalias on olnud juba juhtumeid, kus inimesi on looduskatastroofidega seoses süüdi mõistetud. Samas on sellised juhtumid tekitanud sageli vastuolusid.

2009. aastal, pärast l-Aquila maavärinat, mille tagajärjel hukkus 300 inimest, mõisteti Itaalia insener vangi, kuna tema renoveeritud hoone kokkuvarisemise tõttu hukkus 13 inimest. Eelmisel aastal mõistis Itaalia kõrgeim kohus ta õigeks.

2015. aastal aga mõistis kohus õigeks kuus teadlast, kes olid mõistetud vangi selle eest, et nad ei suutnud rahvastikku korralikult hoiatada võimalike maavärinaohtude eest.

Kolmapäeval toimusid piirkonnas maavärinad

Samas piirkonnas leidis kolmapäeval aset mitu maavärinat, millest võimsaim oli magnituudiga 5,7 ja selle tõukeid oli tunda ka pealinn Roomas.

Marche, Abruzzo ja Lazio maakondades, kus suviste maavärinate tagajärjel hukkus üle 300 inimese, on suur hulk inimesi endiselt kodutud ning elavad ajutistes elukohtades.

Paljud inimesed on korraldanud ka meeleavaldusi ja väljendanud pahameelt, et valitsus on neid liiga vähe või liiga aeglaselt aidanud. Inimeste häda on suurendanud ka viimasel ajal piirkonda saabunud külm ilm ja lumesadu.

Päästeametnikud hoiatasid juba kolmapäeval, et rohke lume ja maavärinate tõttu on piirkonnas väga suur lumelaviinide tekkimise oht.

Pärast kolmapäevaseid maavärinaid on piirkonnas elektrita umbes 130 000 majapidamist.

Samuti ei saa välistada, et mõnest kohast leitakse veel hukkunuid, sest osa asulaid on lume tõttu ülejäänud maailmast ära lõigatud. Eriti suur mure on nende inimeste pärast, kes on läinud tagasi suvises maavärinas kannatada saanud asulatesse.

Toode: küsitakse, kas Kesk-Itaalias toimuv võib üles äratada ohtlikud vulkaanid

Itaalias elav eestlane Ülle Toode rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et viimastel päevadel on päevakorda tõusnud küsimus sellest, mis Kesk-Itaalias toimub ja kas see võib mingil määral mõjutada vulkaanilist tegevust ka neis piirkondades, kus asuvad Euroopa ohtlikumad vulkaanid, näiteks Vesuuv.

Vesuuvi lähistel on Toode sõnul ka piirkond, kus on umbes 150 ruutkilomeetrisel alal umbes 40 vulkaanikraatrit. Arvatakse, et kuna Kesk-itaalias on maapind paljudes kohtades alates suvest 50-60 sentimeetri võrra allapoole vajunud, siis see võib põhjustada ka vulkaanide kiiret ülesärkamist.

"Kui see toimuks, siis sellel oleks mõju kogu Euroopale ja meie planeedile," lisas Toode.

 

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: