Briti parlamendi lähistel toimus rünnak, neli inimest on hukkunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1490196060000 | amCalendar}}
Tulistamine Londonis parlamendihoone lähistel.
Tulistamine Londonis parlamendihoone lähistel. Autor/allikas: AFP/Reuters/Scanpix

Suurbritannia parlamendihoone juures toimus rünnak, mille tagajärjel on kokku hukkunud neli inimest, nende hulgas üks politseinik ja arvatav ründaja, vähemalt 20 inimest on saanud vigastada. Politsei käsitleb juhtunut terrorirünnakuna.

Parlamendihoone juures toimus pussitamine, enne seda sõitis auto Westminsteri sillal rahva sekka. Politsei sai teate rünnakust kohaliku aja järgi kell 14.40 ajal.

BBC andmetel oli Westminsteri silla piiret ramminud autos kaks ründajat. Terrorismivastase üksuse ametniku sõnul on aga alust arvata, et ründajaid oli üks.

Ka Londoni politsei asekomissar Mark Rowley ütles, et politsei andmetel paistab, et ründajaid oli vaid üks. Ta lisas, et politsei lasi arvatava ründaja maha.

Kokku sai surma neli inimest. Kaks inimest sai surma Westminsteri sillal, kui auto neile otsa sõitis, samuti hukkus politseinik, keda ründaja pussitas. Politsei lasi ründaja maha.

Varem teatas Rowley, et surma sai neli ja vigastada vähemalt 20 inimest.

"Kahjuks saan ma kinnitada, et neli inimest on surnud, nende hulgas üks politseinik. Rünnakus sai vigastada hulk inimesi, nende hulgas kolm parlamenti kaitsnud politseinikku," sõnas ta. Tema sõnul suri kaks inimest Westminsteri sillal, kus ründaja enne autost väljumist ja politseiniku pussitamist jalakäijate sekka sõitis.

St Thomase haigla arst teatas varem, et üks naine, kes oli nende hulgas, kellele auto otsa sõitis, sai surma ning mitu inimest vigastada. Osade vigastused on arsti sõnul "katastroofilised".

Pärast autoga sillapiirde rammimist väljus ründaja parlamendihoone lähistel autost ja pussitas politseinikku. Politseinikku elustada püüdnud poliitik teatas hiljem, et ohver suri sündmuskohal. Võimude kinnitusel ei olnud rünnakus hukkunud politseinik relvastatud.

Politsei käsitleb esialgu juhtunut terrorismina, arvates, et rünnaku taga võis olla islamiga seotud terrorism. Politsei teatel sai ründaja inspiratsiooni rahvusvahelisest terrorismist.

Politseikomandör BJ Harrington võttis varem sotsiaalmeediasse tehtud postituses kokku esialgse info.

"Praeguses faasis ma saan kinnitada, mida me teame, kuid ma ei spekuleeri. Me saime mitu erinevat teadet, mille hulgas oli inimene jões, auto kokkupõrge jalakäijatega ja noaga relvastatud mees," loetles Harrington.

"Politseinikud olid juba sündmuskohal seoses meie tavapärase politseioperatsiooniga. Koheselt saadeti sinna lisajõude, nende hulgas relvastatud politseinikud," lisas ta.

Harringtoni sõnul on terrorismivastane üksus alustanud juba uurimist ning seoses sellega palutakse kõigil, kellel on fotosid või videoid juhtunust, anda need politseile.

"Me teame, et on mitu ohvrit, nende hulgas politseinikke, kuid praeguses seisus me ei saa kinnitada mingeid numbreid või vigastuste tõsidust," ütles ta varem.

Harringtoni sõnul paigutatakse Londoni tänavatele täiendavalt politseijõude. Ta palus inimestel jääda rahulikuks ning anda teada igasugustest kahtlustest.

Londoni kiirabiteenistus teatas, et andis Westminsteri sillal abi vähemalt kümnele inimesele. "Me saame kinnitada, et oleme Westminsteri sillal andnud abi vähemalt kümnele patsiendile ning me oleme viinud mitu haiglat kõrgendatud valmisolekusse, sest reageerimine sündmusele jätkub," ütles kiirabiteenistuse operatsioonide asedirektor Pauline Cranmer varem.

Väidetavalt sõitis ründaja Westminsteri sillal oma halli Hyndaiga mitmele inimesele otsa, enne kui sillapiiret rammis. Reutersi andmetel oli Westminsteri sillal haavatuid vähemalt 12. Prantsuse peaministri teatel on vigastatute hulgas kolm Prantsuse keskkooliõpilast. Rumeenia välisministeeriumi teatel on vigastatud ka kaks rumeenlast.

Tunnistajate sõnul nägid nad haavatud inimesi meedikutelt abi saamas ning väidetavalt nähti ka parlamendihoones noaga meest.

Parlamendi alamkoja juhi David Lidingtoni sõnul tulistas politsei väidetavat pussitajat. "Politsei tulistas väidetavat ründajat. Kiirabi on sündmuskohal. Samuti on teateid teistest vägivallajuhtumitest Westminsteris, kuid ma ei saa sellest detailsemalt rääkida enne, kui politsei pole seda kinnitanud," rääkis Lidington varem.

Ka Daily Maili ajakirjaniku Quentin Lettsi sõnul lasi politsei Big Beni all maha musta riietunud mehe. "Me kuulsime autoavarii heli. Ma vaatasin välja ja nägin, kuidas hulk inimesi jooksid karjudes kõnniteel," rääkis ta BBC Newsile.

"Musta riietunud mees tuli läbi Westminsteri palee väravate, kust inimesed autodega läbi sõidavad. Tal oli midagi käes, see paistis kaika moodi. Kaks politseinikku astusid talle vastu. Üks neist kukkus maha ja me nägime, kuidas musta riietunud mees liigutas oma kätt viisil nagu ta pussitaks või ründaks kollasesse riietunud politseinikku. Teine politseinik jooksis abi järele, mis saabus väga kiiresti," kirjeldas Letts.

"Samal ajal kui ründaja jooksis sissepääsu poole, mida kasutavad parlamendiliikmed, karjusid kaks tavariietuses relvastatud meest tema suunas - see kõlas nagu hoiatus - ning tulistasid kaks või kolm korda ja see mees kukkus maha," lisas Letts.

Parlamendisaadikutel ja töötajatel paluti jääda hoonesse ja oma kabinettidesse.

Peaminister Theresa May polnud tema pressiesindaja kinnitusel ohus. Pressiesindaja keeldus ütlemast, kus May rünnaku ajal viibis. Guardiani väitel on olemas video, kust on näha, kuidas vähemalt kaheksa salapolitseinikku juhatavad Mayd vaid mõni minut pärast tulistamist autosse.

May kutsus kolmapäevaks kokku valitsuse erakorralise julgeolekukomisjoni istungi.

Sündmuskohal arreteeriti hiljem ka mees, kes püüdis politseilindist läbi tungida.

Westminsteri metroopeatus suleti politsei palvel. Piirkonna bussiliiklus suunati ümber. Rünnaku tõttu suleti ka mitu Londoni vaatamisväärsust. 

Londoni kiirabi teatel oli tegemist suurõnnetusega. Esimene kiirabimeeskond jõudis sündmuskohale kuue minuti jooksul.

May: me ei alistu kunagi terrorile

Peaminister Theresa May tegi kolmapäeva õhtul rünnakuga seoses avalduse, milles ütles, et rünnaku täpsemad detailid alles selguvad.

Ta kinnitas, et rünnaku viis läbi üks inimene.

Peaminister ütles, et ohutase püsib kõrge.

"Ma ütlen kindlalt, iga katse lüüa meie väärtusi vägivallaga on hukule määratud. Parlament koguneb nagu tavapäraselt ning londonlased ärkavad üles ja lähevad oma päevaga edasi nagu tavaliselt - nad kõnnivad neil tänavail, nad elavad oma elu ja ei anna kunagi terrorile järele ja ei luba vihakõnel ja kurjusel meid lõhestada," rääkis May.

Londoni linnapea Sadiq Kahn avaldas kaastunnet ohvritele. Ta lisas, et alates kolmapäeva õhtust on Londoni tänavatel täiendavad relvastatud ja relvastamata politseinikud.

Ta kutsus linnaelanikke ja külastajaid mitte muretsema, öeldes, et London on maailmas üks turvalisemaid.

"Londonlased ei lase end terrorismil heidutada," ütles ta.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: