Neeme Jõgi: Riia kohalike valimiste tulemus oli ootuspärane ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Neeme Jõgi
Neeme Jõgi Autor/allikas: PM/Scanpix

Ettevõtja Neeme Jõgi sõnul on Riias rahulolematus võimkonnaga olnud suur ning seetõttu on laupäevastel kohalikel valimistel Riia linnapea Nils Ušakovsi Üksmeele ja Au Teenida Riiat (GKP) koalitsiooni kohtade kaotus ootuspärane.

"Rahulolematus Riia võimkonnaga on suur olnud ja nad on ikka selleks ise ka piisavalt põhjust andnud. Eks mingil määral hakkab süvenema ka konfrontatsioon riigivõimuga," ütles Jõgi ERR-ile.

Jõgi sõnul oli veel valimispäeva hilisõhtul ärevus suur ja lätimeelsed poliitilised jõud rõõmustasid, et Ušakovsi seltskond jääb alla 50 protsendi, kuid öösel leiti need puuduvad hääled ja loeti ära.

"Peamiseks ainuvõimule jäämise põhjuseks on ikkagi jätkuvalt ülejäänud Läti poliitiliste jõudude killustatus," märkis Jõgi.

Jõgi hinnangul on opositsioonil võimalus senisest rohkem koalitsiooni kõigutada. "Olen üpris veendunud, et nad otsivad ja paraku ka leiavad omale mõned toetushääled koalitsioonist. "Eks kõik sõltub ikkagi hinnalipikust," nentis ta.

Jõgi sõnul erineb tema meelest Riia olukord Tallinnast eelkõige seetõttu, et nad pole nii avalikult oma pealinna ainuvõimuga üritanud riigi poliitikas kaasa rääkida, küll aga on seda muidugi enam püüdnud kulisside varjus sooritada.

"Paraku neil puudub suure poliitika võimekus ja fookuse puudumisel ei mängi ka kommunaalpoliitikas oma rolli kuigi hästi välja. Ka tundub, et initsiatiiv seisneb eelkõige Moskva sõnumite kuulamises ja nendega teadagi kaugele ei jõua. Pole sealgi seda jumalikku võimekust distantsilt edukalt vajalikku saavutada," tõdes Jõgi.

"Nüüd, kus võimul püsimine kriitilisem, sunnib ehk olukord neid enam ka pingutama. Seega võib oodata mõningaid suurt avalikku tähelepanu ettevõtmisi. Kindlasti enama kisa-käraga. Kas aga linnale vajalikke, saame näha," ütles Jõgi.

Ušakovsi Üksmeele ja Au Teenida Riiat koalitsioon kaotas laupäevaste kohalike valimistega pealinnas seitse kohta, kuid säilitas enamuse.

Võimublokk sai 50,85 protsenti häältest ja 32 kohta 60-kohalises Riia volikogus. Teiseks tuli valimisblokk Regioonide Liit ja Läti Arengu Eest 13,66 protsendiga, kes saavad volikogus üheksa kohta.

Järgneb Uus Konservatiivne Partei 13,41 protsendi ja samuti üheksa kohaga. Neljandal kohal on Rahvuslaste Ühendus 9,24 protsendiga, mis teeb kuus kohta volikogus. Ühtsusel on 6,26 protsendi häältest ja tema saab neli kohta.

Ülejäänud erakonnad viie protsendi künnist ei ületanud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: