Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi maksureform näeb ette maksukoormuse vähendamist

Foto: SCANPIX / AFP

USA kongressi vabariiklased ja president Donald Trumpi administratsiooni liikmed avaldasid maksureformi kava, milles lubatakse nii eraisikute kui ka ettevõtete maksukoormust oluliselt vähendada. Kriitikute hinnangul ei ole aga selge, kuidas plaanitakse katta maksude alandamisega tekkiv eelarvepuudujääk.

USA kongressi vabariiklaste juhtliikmed ning president Donald Trumpi administratsiooni esindajad on ulatusliku maksureformi üle arutanud pool aastat. Värskelt avaldatud kava järgi vähendataks eraisikute tulumaksu astmete arvu. Praegu on USA-s eraisikute tulumaksul seitse astet, neist väikseim 10 ja suurim 39,6 protsenti, vahendas ERR-i teleuudised.

Trump ütles, et tulumaksul jääb alles vaid kolm astet: 12, 25 ning 35 protsenti.

"See kava järgib meie selget arusaama, et maksureform peab kaitsma madala ja keskmise sissetulekuga majapidamisi, mitte jõukaid ja heade sidemetega inimesi," märkis ta.

Vabariiklased plaanivad veel pea poole võrra suurendada maksuvaba tulu paaridele. Samuti kavatsetakse pakkuda maksusoodustusi lastega peredele ning ülalpeetavatele, kellel ei ole lähedasi. Viimaste seas on näiteks lasteta pensionärid.

Samas loobutakse kord aastas masktavast toetusest, millega oli üksiksikul võimalik saada tagasi rohkem tulumaksu.

Üllatuslikult ei plaani vabariiklased kärpida makse suure sissetulekuga inimestele. Samal ajal kaotatakse kavaga aga kinnisvaramaks ja alternatiivne minimaalne tulumaks, mis on kahjulikud just eelkõige jõukatele maksumaksjatele.

USA senati demokraatide liider Chuck Schumer märkis, et selle kava järgi saavad jõukamad ameeriklased ja ettevõtted suurimat kasu, samal ajal kui keskklassi ameeriklased peavad kogu koormat kandma.

Maksukava järgi langeks ettevõtete tulumaks 35-protsendilt 20-protsendile, väikeettevõtted peaksid aga maksma 25 protsenti.

Kriitikute hinnangul ei ole paljud detailid maksukavas veel selged ning nad ei kujuta ette, kui palju kogu reform maksma läheb. Seda enam, et selles pole mainitud piirimaksu kehtestamist, mida on toetanud näiteks kongressi esindajatekoja vabariiklaste liider Paul Ryan.

Tema hinnangul kataksid maksud imporditavale kaubale eelarvepuudujäägi, mis tekiks teiste maksude alandamisega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: