Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: 100 000 eurose katse raames pandi maja põlema

{{1509548820000 | amCalendar}}

Kolmapäeval toimus Väike-Maarja lähedal asuval päästekooli harjutusväljakul Eestis esmakordne ja ka maailma mastaabis haruldane tuleohutuse katse.

Sündmuse käigus süüdati kahekordse ristkihtpuidust kandekonstruktsiooniga hoone, et katsetada selle vastupanuvõimet tulekahjus.

Tulekatse abil uuriti erinevate tegurite mõju tulekahju arengule ning pandi proovile mitmesuguseid fassaadimaterjale ja -süsteeme.

Tulekatse näol on tegu Arcwoodi CLT toodete tootearendusega, leidmaks ohutut lahendust CLT kasutamiseks enam kui kahekorruselistes suuremahulistes hoonetes ilma sprinklerita (kustutussüsteemita) selliselt, et siseruumides on puitpinnad osaliselt eksponeeritud.

Arcwood valmistas ja paigaldas katse läbiviimiseks päästekooli harjutusväljakule katsemaja põhjapinnaga 3,5 m x 4,5 m ja kõrgusega 6m.

Katse peamine eesmärk on leida siseruumides tasakaal eksponeeritud massiivsete puitpindade ja tulekahju arengus selliselt, et põleva sisustusmaterjali (kapid, toolid jms sisustus) ära põlemisel sumbub tulekahju iseeneslikult ehk sarnaselt näiteks kivihoonele.

Tulekahju arengust koguti andmeid ligi 160 mõõtepunkti abil. Mõõdeti temperatuuri erinevates konstruktsioonikihtides ja ruumi kõrgustes, katsekeha kaalu, õhuvoolude liikumist jms.

Rohkem kui 100 000 eurot maksnud katse korraldamises on löönud käed paljud osapooled nii era- kui ka riigisektorist, nende hulgas näiteks Riigi Kinnisvara, TTÜ, Arcwood, Raitwood ja EnerEST.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: