Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kosmoseministrid arutavad Tallinnas Maa seireandmete tulevikku

Urve Palo andis e-valitsemise deklaratsioonile digiallkirja.
Urve Palo andis e-valitsemise deklaratsioonile digiallkirja. Autor/allikas: EU2017EE

Teisipäeval arutavad Euroopa Liidu ja Euroopa Kosmoseagentuuri ministrid Tallinnas Maa kaugseire programmi Copernicus võimalikke arenguid pärast 2020. aastat. 

Ministrite arutelu annab suunised Copernicuse programmi tulevikuks ja juhatab sisse Euroopa Liidu uue eelarveperioodi läbirääkimised. Euroopa Liit investeerib 2008.–2020. aastal programmi 4,3 miljardit eurot. 

Copernicus on üks Euroopa Liidu kahest suurimast kosmoseprogrammist, mis kogub maismaalt, merelt ja atmosfäärist väärtuslikke andmeid, mida kasutatakse nii poliitikate planeerimisel ja elluviimisel kui üha aktiivsemalt ka ettevõtluses.

Arutelu käigus otsitakse lahendusi, kuidas elavdada Copernicuse satelliitandmetel põhinevat kosmosemajandust, kaasates sellesse senisest enam erasektori investeeringuid.

"Eesistujana on meie prioriteet panustada sellesse, kuidas avalikke teenuseid paremini kasutada ning kuidas luua teenuste suhtes piiriülest usaldust, et võimendada andmemajanduse elavdamisest tulenevat majanduslikku ja ühiskondlikku tulu," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Palo selgitas, et erasektori üha suurema huvi ja kasvavate investeeringute pärast on tihenevas globaalses konkurentsis ka üha olulisem kiirus ja paindlikkus. 

"Soovime rõhutada, et kosmose valdkonnas on võimalus kaasa lüüa kõikidel liikmesriikidel ja ettevõtetel, olenemata nende suurusest. Mida rohkem loome võimalusi kosmoseandmete targaks rakendamiseks era- ja avalikus sektoris, seda rohkem tekib töökohti ja investeeringuid ka nendes piirkondades, mis seni sellega kokku puutunud pole,“ sõnas Palo. 

Ministrite mitteametlik kohtumine moodustab poliitilise kõrgpunkti 3.-9. novembril toimuvast Euroopa Kosmosenädalast, mida Eesti korraldab koostöös Euroopa Komisjoni, Euroopa Kosmoseagentuuri ja teiste rahvusvaheliste partneritega. Kosmosenädal ja ministrite kohtumine toimub Tallinnas Eesti ELi nõukogu eesistumise raames.

Kosmosenädala fookuses on Euroopa uus ja innovaatiline kosmoseettevõtlus, -tehnoloogiad ning era- ja avaliku sektori koostöö. Nädala raames toimub rida erinevaid üritusi: Garage48 kosmosehäkaton, üleeuroopalise kosmoseandmete ideekonkursi auhinnagala, Euroopa rahvusparlamentide kosmosekonverents, Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatori avamine, kahepäevane kosmoseettevõtluse ja tehnoloogiaarenduse konverents. 

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: