eesti oli el-i nõukogu eesistuja 1. juulist 31. detsembrini 2017
 

1. juulil võttis Eesti Maltalt üle Euroopa Liidu eesistujamaa kohustused, mis anti hiljem edasi Bulgaariale. ERR.ee erilehelt võib leida eesistumisega seotud uudised, analüüsid ja hilisemad kokkuvõtted, mida eesistumisel saavutati ning mida mitte.

Johannes Tralla sõidutas suursaadik Kaja Taela ja Clyde Kulli.

Suursaadikud Tralla auto tagaistmel võtsid eesistumise kokku

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla kehastus kahe Eesti eesistumise võtmetegelaste autojuhiks. Üle keskmise jutukaks autojuhiks. Brüsseli ja Luksemburgi vahelistel teedel kirjeldavad suursaadikud Kaja Tael ja Clyde Kull viimase poolaasta mõju Eestile, Euroopale ja diplomaatide unekvaliteedile.

Matti Maasikas

Maasikas: Eesti loodab Bulgaaria eesistumiselt uut tõuget ELi laienemisele

Eesti eesistumine õnnestus tänu kirele ja töökusele, mis on tihtipeale omane esmaeesistujatele, leiab Matti Maasikas, Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures. Järgmine, samuti esmakordne eesistuja on Bulgaaria, kelle Lääne-Balkani piirkonnale pühendatud tippkohtumiselt loodab Eesti uut tõuget ELi laienemispoliitikale.

Klen Jäärats

Klen Jäärats: igas Eesti peres on populistidega võitlev eesistumisveteran

Pool aastat kestnud eesistumine viis Eesti Euroopa Liidu südamesse ja pidi tooma Euroopat lähemale eestlastele. Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Klen Jäärats leiab, et Eesti tulevikusuundumuste pärast on põhjust siiski mures olla ning paneb populistidega võitlemise lootuse pooleteisetuhandele eesistumisveteranile ja noortele, kes on kasvanud Euroopa Liidu hüvedega.

Kaja Tael usub, et jõuab ebainimlikust töökoormusest hoolimata üle eesistumise finišijoone oma jalgadel.

Kaja Tael: eesistuja ei saa võtta teatepulka ja staadionilt ära joosta

Eesistumise jooksul on kostnud siit-sealt hääli, et Eesti oleks pidanud tegema rohkem, olema teravam ja sõnakam. Eesti alaline esindaja Euroopa Liidus Kaja Tael leiab, et eesistumine on nagu meeskonnajooks, kus üks liige ei saa võtta teatepulka ja joosta sellega vastassuunas staadionilt minema.

Intervjuu: Eesti eesistumine ei suutnud harutada audiovisuaal-sasipundart

Eesti eesistumine läheneb lõpule ja paistab, et täidetud saab valdav osa sadadest eesmärkidest, mis poolaastaks seati. Nende seast paistab nukralt silma audiovisuaalmeedia teenuste direktiiv, mis on üks vähestest saamata jäänud töövõitudest, mida Eesti ja ülejäänud Euroopa ootas.

Kaia Iva.

Iva: ELis sündis esimene ligipääsetavuse direktiiv, kuid pikk tee on minna

Euroopa Liit leppis neljapäeval Eesti eesistumise viimasel sotsiaalministrite kohtumisel kokku puuetega inimeste ligipääsetavuse direktiivis. Kuna terve ligipääsetavuse valdkonna reguleerimine oli liiga suur amps, võeti eelnõu koostamisel suur hulk olulistest teemadest välja, rääkis sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ERR.ee-le antud intervjuus.

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ja rahandusminister Toomas Tõniste Eesti eesistumise viimasel ECOFINil.

Kolm töövõitu korraga: EL leppis kokku digimajanduse maksustamises

Eesti eesistumise viimasel majandus- ja rahandusministrite nõukogul (ECOFIN) leppisid liikmesriigid Eesti juhtimisel kokku ühises seisukohas digimajanduse maksustamises. Samuti võtsid vastu e-kaubanduse käibemaksu uuendused ja kinnitasid musta nimekirja riikidest ja piirkondadest, kes ei tee ELiga maksuküsimustes piisavat koostööd.

EL-Aafrika tippkohtumist läbib Paul Teesalu sõnul ametlikust teemast hoolimata rändeteematika.

Intervjuu tippkohtumise eel: ettevõtjate hirm Aafrika ees on visa kaduma

Euroopa Liit ja Aafrika peavad oma koostöös tulema välja traditsioonilisest doonori ja abisaaja suhtest, kuid sinna on veel pikk tee minna. Nii leiab välisministeeirumi poliitikaosakonna peadirektor Paul Teesalu, kes rääkis hommikul enne Euroopa Liidu ja Aafrika tippkohtumist ERRile, milliseid mõttevahetusi Abidjanist oodata ning millised on Eesti ja ELi peamised huvid Aafrikas.

Triin Uusberg ütles, et Euroopa Liidus on mõned ühtset kultuuriruumi soodustavad eelnõud juba läbirääkimisel.

Intervjuu: ELi juhid proovivad ühtlustada ühtlustamatut sotsiaalvaldkonda

Euroopa Liidus on äärmiselt keeruline ühtselt reguleerida sotsiaalvaldkonda, ometi vajavad terves liidus lahendamist demograafilised mured ning kaasas tuleb käia tulevikutöö arengutega. Neil teemadel arutlevad ELi riigipead ja valitsusjuhid sotsiaalvaldkonna tippkohtumisel, mis toimub reedel Göteborgis. Sellest, mida kohtumiselt oodata, rääkis ERRi portaalile riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktori asetäitja Triin Uusberg.

EESISTUMISE KORRALDUSMEESKOND MEENUTAB EREDAMAID HETKI
Eesistumise meedianõunik Greete Kempel ja politseiametnik Mairold Kikkas viimasel eesistumisüritusel Kultuurikatlas.

Eesistujad meenutavad: kajaka päästmine ja Macroni kohtumine kööginurgas

Eesti aeg Euroopa Liidu Nõukogu eesistujana on vaikselt ümber saamas ja kuna viimasel kahel kuul on ürituste põhiraskus Brüsselis, tõmbab Eesti korraldusmeeskond tasapisi otsi kokku. Selle käigus meenutas logistikatiim, kuidas nad pidid Prantsusmaa presidendile korraldama spontaanse kohtumise Kultuurikatla kööginurgas, kuidas tähtsate külaliste võõrustamise ajal tuli korraldada päästeoperatsioon kajakapojale ning kuidas ministrite kohtumise ajal kadus ära elekter.

Eesti teine tudengisatelliit ESTCube-2.

Ekspert: Eesti vajab kosmoseseadust enne järgmise satelliidi väljasaatmist

Euroopa kosmoseagentuuri 22 liikmest umbes pooltel on oma rahvuslik kosmoseseadus. Kosmose kasutamist reguleerivad ÜRO konventsioonid võeti vastu 50 aastat tagasi, kui kosmoses tegutsesid peamiselt suurriigid. Kuivõrd täna on muude väikeriikide seas kosmosesse asja ka Eestil, tõstatati esmaspäeval toimunud rahvusvahelisel plenaaristungil uuesti ka vajadus Eesti oma kosmoseseaduse järele.

Eesistumismeeskond andis Kultuurikatla enda käsutusest ära.

Videolugu: eesistumine kolis Kultuurikatlast ära

Kolmapäeval andis Eesti eesistumise meeskond enda kasutusest ära Kultuurikatla, kus on toimunud valdav osa Eesti eesistumise tippüritustest. Eesistumise fookus nihkub nüüd Brüsselisse, kus tuleb Eestil kahe kuu jooksul juhtida Euroopa Liit kokkuleppele mitmes olulises küsimuses.

Autoriõiguse reformi suhtes kriitilisele kirjale kirjutas Eesti organisatsioonidest alla Inimõiguste Keskus.

50 organisatsiooni kirjutas avaliku kirja autoriõiguse reformi plaani vastu

57 inimõiguste ja meediavabaduse organisatsiooni kirjutas Euroopa Komisjoni presidendile, Euroopa Parlamendile ja Euroopa Nõukogule avaliku kirja, milles palusid võtta autoriõiguse reformi eelnõu kavast välja artikkel 13, mis näeb ette sisutuvastusfiltrite kasutamise internetiplatvormidel, et filtrid tunneksid automaatselt ära kasutajate üles laetud autoriõiguste rikkumised.

Jean-Claude Juncker, Jüri Ratas ja Donald Tusk õhtusöögil Kadrioru Kunstimuuseumis.

Maasikas: Euroopa juhid lahkusid Tallinnast palju targemana

Mainekas Briti ajakiri Politico kirjeldas Eesti korraldatud digitaalvaldkonna tippkohtumist pealkirjaga: "Kohtumine oli tühi, välja arvatud toidukalorite poolest". Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas kinnitas aga, et juba oktoobris vormuvad Kultuurikatlas peetud arutelud konkreetseteks järeldusteks.

Klen Jäärats.

Intervjuu Klen Jääratsiga: 100 miljonit eurooplast pole internetis käinud

Euroopa Liit on digiarengus jäänud sabassörkijaks, tõdes digivaldkonna tippkohtumise eel riigikantselei EL-i asjade direktor Klen Jäärats. Ta rääkis ERR.ee portaalile, mida kohtumiselt oodata ning kuidas pidada digitaalsete muutustega sammu olukorras, kus tehnoloogia pöörasest arengust hoolimata pole 100 miljonit eurooplast isegi internetti kasutanud.

Google'i Põhja-Euroopa poliitika- ja valitsussuhete direktor Iarla Flynn esines Tallinnas tulevikutöö konverentsil.

Google'i poliitikadirektori nõu: mida teha, kui robotid võtavad sult töö?

Lihtsasti automatiseerivatave tööde tegijad peaksid vaatama oma oskused üle võimalikult positiivses valguses, et leida võimalusi nende laiendamiseks teistesse valdkondadesse, rääkis intervjuus ERRile Iarla Flynn, Google'i poliitika- ja valitsussuhete direktor Põhja-Euroopas. Tema sõnul on sellistel inimestel üldjoontes kolm varianti, kuidas tulevikuks valmis olla.

Euroopa Kontrollikoja president Klaus-Heiner Lehne.

Kontrollikoja juht: lõpetame priiskamise projektidele, mida keegi ei vaja

Euroopa Liidu eelarve on maailmapoliitikat arvestades liiga paindumatu ja läbipaistmatu ning vajab reformi, ütles sel nädalal Tallinnat külastanud Euroopa Kontrollikoja president Klaus-Heiner Lehne intervjuus ERR-ile. Samuti rääkis ta, et audiitorite koda hakkab pöörama varasemast rohkem tähelepanu sellele, kas EL-i projektideks antud raha kulutatakse lisaks seaduslikkusele ka mõistlikult.

MTÜ Mondo korraldas konverentsi "Development or security: which comes first?"

Spetsialistid: arengumaade missioonid vajavad rahasaju asemel selgeid sihte

Abimissioonid arengumaades kulgevad tihti vaevaliselt, kuna missiooni eesmärk pole piisavalt selgelt läbi mõeldud ja kulukate projektide tulemuslikkust pole võimalik mõõta, leidsid erinevatest riikidest pärit spetsialistid kolmapäeval MTÜ Mondo korraldatud konverentsil "Development or Security: Which Comes First?".

Eestis on tugev digioskuste lõhe 40. eluaastast vanemate ja nooremate vahel ning tulevikus hakkab see tekitama senisest veelgi suuremat ebavõrdsust.

Intervjuu | Tulevikutööd pidurdavad mitukümmend aastat aegunud seadused

Eesti seadusandlus on n-ö tulevikutöö puhul mõnes aspektis mitukümmend aastat ajast maas ja praegu on meil rohkem küsimusi, kui vastuseid, tunnistab sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Janar Holm. Eestlased jäävad ülejäänud maailmast maha koostööoskuste poolest ning meie elanikele on omane ka suur vanuseline digioskuste lõhe, samas kui juba praegu on teada, et tulevikus tekitavad sellised oskused üha suuremat ebavõrdsust.

Maaeluministeerium paneb aina suuremat rõhku põllumeeste omavahelisele koostööle, et luua senisest võimsamaid ja kriisidele vastupidavamaid tööstuseid.

Riskianalüüs: Eesti põllumehed pole järgmiseks kriisiks valmis

Eesti põllumeestel on tulnud viimastel aastatel seista silmitsi kriisidega, mis on näidanud, et meie kohalik põllumajandus ega Euroopa Liit tervikuna pole valmis aina sagedasemateks turumuutusteks ning üha ekstreemsemateks keskkonna- ja kliimatingimusteks. Hiljutiste kriiside õppetundide põhjal hakkavad Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrid otsima Eesti juhtimisel senisest efektiivsemaid viise, kuidas põllumehed saaksid raskete aegadega toime tulla.

Eesistumise sideisik Renate Gross magab väliskülaliste saabumise eel kerge unega.

Sideisiku uni on kerge ja hommikuks tuleb helisema panna mitu äratuskella

Eesti võõrustab eesistumise jooksul tuhandeid delegaate, kelle vastuvõtmisel on võtmeroll sideisikutel. Sellise naljaka nimetusega inimesed juhatavad kõrged külalised lennujaamast hotelli või Kultuurikatlasse, kuid peavad vastavalt olukorrale suutma teha ka näiteks vanalinnas ekskursiooni, leidma ministrile sobiva sünnipäevakingituse või olema õigel hetkel tasa ning laskma väliskülalisel uudiseid lugeda. Sideisik Renate Gross jagas oma muljeid esimesest eesistumise kuust.

Henrik Hololei ja Ainar Ruussaar.

Hololei: Euroopa Liit tuli välja infarktieelsest seisundist

"Ei ole võimalik, et sa enne seda, kui eesistumine hakkab, vahetad välja ühe kõige olulisema eesistumise jaoks oleva ministri ja asendad inimesega, kelle pädevust ei ole veel reaalselt testitud," kritiseeris Euroopa Komisjoni kõrge ametnik Henrik Hololei ERR-i saates "Otse uudistemajast" Toomas Tõniste määramist rahandusministriks.

Töö- ja pereelu ühitamist arutasid Euroopa Liidu kolleegidega ministrid Jevgeni Ossinovski ja Kaia Iva.

Riik võitleb tasapisi onuheinolike väärtushinnangute vastu

Eesti on Euroopa Liidu eesistujana tõstnud fookusse töö- ja pereelu ühitamise, kuna töövormid ja peremudelid aina muutuvad, kuid regulatsioonid pole laste kasvatamise ja tööl käimise osas arengutele järele jõudnud. Võrdõigusvolinik Liisa Pakosta ütles, et Eesti saadab oma praeguste seadustega välja kohati onuheinolikke signaale, millega sotsiaalministeerium üritab järgemööda tegeleda.

el-i sise- ja justiitsministrite mitteametlik kohtumine tallinnas
Urmas Reinsalu juhtis justiitsministrite mitteametlikku kohtumist

Euroopa justiitsministrid keskendusid Tallinnas digilahendustele

Neljapäeval ja reedel kohtusid Tallinnas Euroopa Liidu justiitsministrid, kelle arutelude keskmes oli vara piiriülene arestimine ja konfiskeerimine, e-õiguskeskkond ja tarbijamüügi reeglite ühtsustamine. Kõikide küsimuste lahendamisel pandi rõhku digilahendustele.

Hotell Bernhardi põleng Otepääl

Eestlased on hädaolukordadeks halvasti valmis

Eestlased on hädaolukorraks valmisolekult Euroopa Liidus tagantpool viiendad - meie valmisoleku tase on värskete andmete põhjal 38% soovitust, öeldi teisipäeval toimunud elanikkonnakaitse seminaril.

intervjuu
... pööratakse pea vähemalt 20 kaamerasilma poole. Toomasel on pea pisut õigemini kaldus, kui reporteril.

Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

MIDA EESISTUMINE TÄHENDAB?

ringkäik kultuurikatlas
Eesistumine sotsiaalmeedias
Kontakt
Toimetajad:
Greete Palmiste, [email protected]

Allan Rajavee, [email protected]

Anette Parksepp, [email protected]

© ERR Multimeedia 2017
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: