Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti ornitoloogiaühing valis aasta linnuks metsise

Foto: Jaanus Tanilsoo

Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva aastal valis ornitoloogiaühing aasta linnuks metsise.

Kui veel mõni aeg tagasi võis Eestis näha võimsaid metsisemänge, kus pea poolsada isaslindu korraga emaste tähelepanu eest võistlesid, siis nüüd enam mitte, sest praegu elab Eestis hinnanguliselt üldse kokku vaid kuni 1200 isaslindu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Metsis ehk mõtus on Eesti looduses elutsev suurim kanaline, isaslind on korraliku hane mõõtu. Seepärast on mõistetav, et nii suur lind vajab enda ümber ka suurt elupaika.

Praegu on keskkonnaregistris arvel 424 metsise elupaika, 185 ruutkilomeetril, kus on teadaolevalt 547 metsisemängu.

Euroopas läheb metsisel väga halvasti, Eestis keskmiselt halvasti, hindavad teadlased. Halva käekäigu põhjuseks on kombinatsioon paljudest asjaoludest nagu näiteks intensiivne metsamajandus ja looduslike vaenlaste kasv.

"Me üritame aru saada, mida metsise kaitseks teha. Kas me peaksime metsise mängupaiku taastamiseks ette valmistama, kas seda elupaiga tingimust, mis on seotud kunagiste metsakuivendustega, seda parandama, töö on mitu aastat käinud ja loodame üheskoos selle lahenduse leida," selgitas ornitoloogiaühingu tegevjuht Andres Kalamees.

Eestis on loodud metsise konsortsium, kelle ponnistustest sõltub linnu edasine käekäik.

Teiste uuringute seas varustatakse linnud satelliidiga, et teada saada, kuhu nad pärast mängu liiguvad.

Metsisemäng on midagi sellist, mille nägemine jätab kustumatu elamuse. Mõned isaslinnud võivad mängu käigus sattuda tõelisesse ekstaasi, nii et rünnatakse kõike liikuvat ja isegi neljanda võimu esindajatel pole noka- ega tiivalöökidest pääsu.

Pikemalt saab metsise kohta lugeda Eesti ornitoloogiaühingu veebilehel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: