Läti e-tervise süsteemi on lisaks küberrünnakule mõjutanud tehnilised probleemid ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Lätit on tabanud mitu küberrünnakut, mis ekspertide hinnangul on hästi planeeritud ja räiged. Läti perearstide liidu juhi kinnitusel on elektroonilist tervishoiusüsteemi lisaks küberrünnakuile mõjutanud ka mitmed tehnilised probleemid.

Selle aasta algusest kehtib Lätis nii elektrooniline töövõimetusleht kui ka e-retseptide süsteem. See on tehnilistel põhjustel käivitunud probleemidega ning rahvas on mures. Hädasid on võimendanud ka küberrünnakud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Küberrünnakud nii Läti e-tervise süsteemi kui ka uudisteagentuuri LETA vastu on ekspertide hinnangul sarnased ja on kellegi tellimustöö - korraga käivitatakse paljude riikide arvuteist kümneid tuhandeid päringuid sekundis, mis halvab Lätis toimivad e-teenused ja klientide ligipääsu.

Ekspertide hinnangul on häkkereid keeruline tuvastada ja uurimine võib võtta kuid. Olulisim on see, et ründajad pole ligi pääsenud inimeste andmebaasidele.

"Rünnakuid tehti üheaegselt paljudest riikidest või siis arvutisüsteemidest, mis näitasid nende riikide päritolu," selgitas Läti tervishoiuministeeriumi kantsler Aivars Lapinš.

Läti julgeolekuasutuse konstitutsioonikaitse büroo juht Janis Maizitis ütles läinud nädalal "Aktuaalsele kaamerale", et suurte turvariskide tõttu ei saa Lätis lubada e-valimisi.

E-tervishoiu süsteem tervikuna on esimesed nädalad olnud Lätis aeglane, katkestusi on iga päev. Perearstid kurdavad, et haigestumise kõrgajal kulub palju aega retseptide vormistamisele.

"Meil on iga päev mingi aeg, kui mõni kolleegidest helistab, et süsteem ei tööta. Isegi siis, kui süsteemi endaga probleeme pole, töötab e-tervis väga aeglaselt," rääkis Läti perearstide liidu juht Sarmite Veide.

Poliitikud lohutavad, et iga uus algus on raske, kuid seimi komisjon plaanib siiski uurida, kes ja milliseid vigu on e-tervishoiu arendamisel teinud.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: