Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hobiornitoloogid jälgivad sel nädalavahetusel aialinde

Foto: Väino Valdmann

Sel nädalavahetusel peetav talvine aialinnuvaatlus on oluline rahvateaduse ettevõtmine, mis aitab saada ornitoloogidel paremat ülevaadet linnuriigis toimuvast. Mullu võttis sellest osa üle 2600 linnusõbra Eesti enam kui 1800 paigast.

Ornitoloog Tarvo Valker ütleb, et talvise aialinnuvaatluse tähtsus kasvab ajaga. Suurbritannias on sarnane traditsioon juba aastakümneid vana ja seal on võimalik teha põhjalikke järeldusi lindude arvukuse muutumise kohta. Eestis on ettevõtmine noorem, kuid üht-teist võib öelda juba ka siin.

"Me saame öelda, et ootuspäraselt on linde aedades vähem sellistel talvedel nagu meil praegu on, kui on soojem. Siis toitmiskohtade juurde tuleb linde lihtsalt vähem," ütleb ornitoloog Tarvo Valker.

Pehmel talvel on suleliste energiavajadus väiksem kui käreda pakasega ja nende huvi aedadesse pandud söögipoolise vastu pole nii suur.

Talvisel aialinnuvaatlusel osalemine on lihtne. Selleks tuleb valida aias või pargis hea nähtavusega vaatluskoht ning leida üks tund vaba aega seal lindude jälgimiseks.

"Kindlasti tahame omalt poolt üle rõhutada, et ei ole oluline see, et teie aed oleks väga linnurohke, vaid oluline on see, et meil oleks võimalikult paljudest aedadest need vaatlustulemused, isegi kui seal tunni aja jooksul ühtegi lindu ei ole," rõhutas Valker.

Kogutud vaatlusandmed tuleb edastada ornitoloogiühingule.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: