Costa Rica presidendivalimiste keskseks teemaks on tõusnud geiabielud

Costa Ricas pühapäeval peetavate presidendivalimiste keskseks teemaks on tõusnud geiabielud, mille tõi päevakorda rahvusvahelise inimõiguskohtu otsus, et riik peaks lubama samasoolistel paaridel abielluda.

Evangeelse kiriku liige Fabricio Alvarado tõusis hiljutises arvamusküsitluses esikohale, sest on astunud jõuliselt geiabielude vastu. Samasooliste paaride abielu ei poolda kaks kolmandikku costaricalastest.

Alvarado lähimad vastased on ärimehest poliitik, opositsioonierakonna Rahvuslik Vabastuspartei kandidaat Antonio Álvarez ja võimuerakonna Kodanike Aktsioonipartei esindaja Carlos Alvarado.

Viimaste arvamusküsitluste põhjal ei ole üle kolmandiku valijaist veel otsustanud, kelle poolt hääletada. Kui ükski kandidaat ei saa 40 protsenti häältest, tuleb kahe enim hääli kogunud kandidaadi vahel 1. aprillil teine voor.

Valimiskampaanias on hakanud keskset rolli etendama Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) inimõiguskohtu jaanuarikuine otsus, mis lisaks geiabielude lubamisele andis Costa Ricale ka käsu tagada samasoolistele paaridele pärimis- ja lapsendamisõigus.

Politoloog Francisco Barahona ütles uudisteagentuurile Associated Press, et katoliiklikule Costa Ricale tuli see tõelise šokina.

Ajakirjanik, jutlustaja ja kirikulaulja Fabricio Alvarado nimetas kohtuotsust "suveräänsuse rikkumiseks" ja saavutas konservatiivsete valijate poolehoiu hüppelise tõusu.

Carlos Alvarado, kes ei ole tema sugulane, on tähtsamatest kandidaatidest ainus, kes toetab avalikult geiabielu. Teda on asunud toetama liberaalsema ilmavaatega valijad.

Alvarez on öelnud, et ei poolda geiabielu, kuid toetab samasooliste paaride mõnede teiste õiguste tunnustamist.

Costa Ricas on probleemiks ka vägivallakuritegude märkimisväärne kasv. Eelmisel aastal kerkis mõrvade arv riigis läbi aegade rekordtasemele, teatasid aasta algul võimuesindajad.

Vägivalla kasvus süüdistatakse muu hulgas narkojõukude omavahelist võimuvõitlust ja uimastismugeldamise kasvu. Politsei informatsiooni kohaselt sooritati möödunud aastal 603 mõrva ehk 12,1 tapmist 100 000 elaniku kohta.

"Mõrvade arv on riigi ajaloo kõrgeimail tasemel," hoiatas pressikonverentsil kõrge kohtuametnik Michael Soto.

Umbes viie miljoni elanikuga Costa Rica on sellest hoolimata Kesk-Ameerika üks turvalisemaid riike, sest enamiku naabrite juures on olukord kaugelt hullem.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: