Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Räpina aianduskool kasvatas Eestile sünnipäevaks rukkililled

Vaatamata õues valitsevale pakasele õitsevad Räpina aianduskoolis rukkililled. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks rahvuslillede kasvatamine ei olnud aga kõige lihtsam ettevõtmine, kuna südasuvised taimed tahavad palju valgust ja soojust.

On siiski üsna haruldane nuusutada oma rahvuslille südasuvist magusat lõhna keset veebruaripakast ja lumesadu, eriti kui lillede õitsema saamine osutus üsna keerukaks ja kulukaks ettevõtmiseks.

Räpina aianduskooli lillekasvatuse õpetaja Merike Aomets tegi juba läinud aastal katset vabariigi sünnipäevaks rukkililli kasvatada. Ent siis läks ettevõtmine luhta.

"Need õied jäid väikeeks ja taimed venisid välja ja ei tahtnud püsti püsida. Eesti on ikkagi sellises kliimavöötmes, kus looduslikku valgust ja päikest on vähe," kommenteeris Aometsa kolleeg, Räpina aianduskooli aianduse juhtõpetaja Anu Käär.

Vigadest õpitud, tegi Aomets oma õpilastega teise katse. Taas pisteti seemned mulda ning sedapuhku anti taimedele ka küllaldaselt lisavalgust.

"Tookord me proovisime veidi kevade poole ja tulem jäi kasinaks. Siis me kartsime, et äkki südatalvel ei õnnestu ja panime spetsiaalsed lambid peale ja kõik pingutasid selle nimel, nii aednikud kui õpetajad kui õpilased ja tulemus on ikka positiivne. Saime isegi varem, kui olime planeerinud," muljetas Käär.

Nii ongi esimesed kimbud rukkililli jõudnud juba nii rahvusraamatukokku kui ka Eesti rahva muuseumisse.

"Saak, kui tuleb, siis korjame kokku ja siis otsustame, et saadame nüüd kimbu sinna ja plaanis on ka presidendile saata üks kimbuke rukkililli," ütles Käär.

Rukkilillede kõrval on aga kohe-kohe õide puhkemas ka maikellukesed.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: