Plekimõlkimiste delegeerimine erasektorile säästaks pool miljonit aastas ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Varalise kahjuga liiklusõnnetuste kahjukäsitluse delegeerimine erasektorile aitaks politseil kokku hoida pool miljonit eurot aastas, selgus siseministeeriumi tellitud uuringust.

Politsei kogukulud varalise kahjuga liiklusõnnetuste väljakutsete ja menetlustega seoses on ligikaudu 700 000 eurot aastas, millest muudatuse korral oleks võimalik hoida kokku kuni 500 000 eurot. Häirekeskuse kulude kokkuhoid oleks umbes 20 000 eurot aastas.

Kõige olulisemateks positiivseteks mõjudeks hinnati, et politsei töömaht väheneb varalise kahjuga liiklusõnnetuste sündmuskohale sõitmise arvelt ja vastavate õnnetute menetlemise arvelt ning politseil ja Häirekeskusel vabaneb ressurssi varalise kahjuga liiklusõnnetustega tegelemise arvelt.

Muudatus tooks eelduslikult kaasa mõningase kulude kasvu kindlustusseltsidele. Eelduslike kalkulatsioonide kohaselt võiks kulude kasv seoses kahjukäsitluse tööprotsessi muudatuste ning pettuste võimaliku kasvuga ulatuda umbes 600 000 euroni aastas.

Kindlustusandjate kulude kasvu kataksid pikemas ajaperspektiivis eelduslikult kindlustusvõtjad läbi liikluskindlustuse hinnatõusu.

Eestis toimus 2016. aastal ligikaudu 35 000 liiklusõnnetust, millest politsei käis sündmuskohal ca 7600 korral.

Käesolev muudatus puudutab ainult umbes 20 protsenti kõigist liiklusõnnetusest, mis aasta jooksul toimuvad, ja 80 protsenti õnnetustest lahendatakse juba praegu ilma politsei osaluseta.

Käesoleva varalise kahjuga liiklusõnnetuse kahjukäsitluse teenuse erasektorile delegeerimise mõjuanalüüsi eesmärk on uurida, kas ja mil moel oleks võimalik politsei tegevuste vähendamine ainult varalise kahjuga liiklusõnnetuste juures. Ainult varalise kahjuga on sellised liiklusõnnetused, kus inimkannatanuid ei ole.
Mõjuanalüüsi läbiviimise vajadus lähtub eesmärgist vähendada dubleerimist ja suurendada tõhusust riigivalitsemises. Sealjuures otsib riik võimalusi politsei otsest sekkumist mitte nõudvate ülesannete vähendamiseks ja üleandmiseks erasektorile või kolmandale sektorile.

Muudatuse korral jääks teatud juhtudel politseile jätkuvalt kohustus sündmuskohale sõita, näiteks kui õnnetuses on erivajadustega osalejad, on oluline vajadus tagada ohutu liikluskorraldus vms. Politsei menetleks jätkuvalt neid õnnetusi, kus üks osapool on teadmata.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: