Panama pani Eesti diskrimineerivate riikide nimekirja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Panama otsus koostada nimekiri riikidest, kelle suhtes lubatakse astuda vastusamme
Panama otsus koostada nimekiri riikidest, kelle suhtes lubatakse astuda vastusamme Autor/allikas: (ERR)

Panama pani Eesti 20 riigist koosnevasse nimekirja, mida süüdistab enda diskrimineerimises ja piiravate meetmete kehtestamises ning kelle suhtes lubatakse astuda vastumeetmeid.

Panama saatkond Varssavis saatis ERR-i ingliskeelsele portaalile kirja, milles vahendatakse riigi otsust 20 riigist koosneva nimekirja koostamise kohta, kes väidetavalt diskrimineerivad oma tegevusega Panamat ning kahjustavad riigi majanduslikke huve. Kirjas lubatakse astuda nende riikide suhtes ka vastumeetmeid.

20 riigi hulgas on riike Ladina-Ameerikast, Euroopast ja Aasiast. Euroopast on nimekirjas Eesti kõrval ka Leedu, Poola, Kreeka, Prantsusmaa, Sloveenia, Horvaatia, Portugal, Venemaa, Gruusia ja Serbia.

Eesti välisministeeriumile ametlikku nooti saadetud pole. Välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostöö osakonna peadirektor Jüri Seilenthal pidas kummaliseks, et Panama on valinud ametliku suhtluse asemel sellise tee, et pöördutakse esmalt meediasse.

Seilenthal ei osanud ametlikku selgitust nägemata öelda, mis võis Eesti ja teiste riikide taolisesse nimekirja lülitamise täpne põhjus olla, kuid suure tõenäosusega on see seotud nn Panama paberitest alguse saanud skandaaliga ning Euroopa Liidu vastavate sammudega Panama aadressil. EL pani Panama nn maksuparadiiside musta nimekirja, kuid võttis ta sealt hiljuti välja. Kuid Panama võimud pidasid sellist tegevust alandavaks. Milliseid vastumeetmeid Panama kavandab Eestile rakendada ja kas need päris elus ka mingit mõju avaldavad, ei ole veel teada.

"Võimalik, et meid lülitati sinna nimekirja sellepärast, kuna olime EL-i eesistuja-riik. Samas on kummaline, et selles nimekirjas on Euroopa riike, kes pole Euroopa Liidu liikimed," nentis Seilenthal ja lisas, et Euroopa Liidu tegevus Panama suunal on olnud ühtne ja Eesti on käitunud vastavalt sellele põhimõttele.

Mitmed Euroopa meediaväljaanded avaldasid 2016. aasta aprillis ülevaateid Panama õigusabifirmast Mossack Fonseca lekkinud 11,5 miljonist dokumendist. Neist selgus, et paljud riigipead, poliitikud, ärimehed, rahvusvaheliselt tuntud kurjategijad ja sportlased on Mossack Fonseca abil varjanud oma varasid maksuparadiisides. Dokumendid olid õigusabifirmas loodud ajavahemikus 1970. aastad kuni 2016. aasta algus.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: