Uuringu kohaselt on Eesti vees taimekaitsevahendite jääke ({{commentsTotal}})

Foto: Martin Dremljuga

Eesti pinna- ja põhjavees on taimekaitsevahendite jääke ning mõnes kohas ka üle normi, kuid inimeste tervisele see ohtu ei kujuta. Nii selgus keskkonnaministeeriumi tellitud üle-eestilisest uuringust. Uuringuks võeti kõikides maakondades asuvatest 48-st uuringupunktist kolm proovi.

Eestis pole varem nii laiaulatuslikku vees sisalduvate taimekaitsevahendite jääkide uuringut tehtud. Sellest selgus, et vanasõna "mida külvad, seda lõikad" saab täiendust fraasiga "ja jood sisse", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kokku võeti 137 proovi. 39-s proovivõtupunktis leiti taimekaitsevahendite jääke, kusjuures kokteil on võimas - kokku 49 erinevat ainet ja 34-s proovis oli sisaldus üle normi.

Selgusetu on, kuidas saab põhja- ja pinnasevees olla kloridasoon-desfenüüli jääke, sest seda umbrohumürki kasutati intensiivselt peedipõldudel nõukogude ajal ja pärast 2013. aastat pole kloridasooni sisaldusega preparaate Eestisse toodud.

"Hästi laialdaselt kasutatakse Eestis ka glüfosaati, mis on ka küsimusi tekitanud, leiti ka glüfosaati ja selle laguprodukti AMPA-t ja kuna Eestis on palju põllumajandust ja kasutatakse taimekaitsevahendeid ka mujal, siis on suhteliselt loogiline, et mingis koguses jõuavad nad ka veekeskkonda," nentis keskkonnaministeeriumi veeosakonna nõunik Timo Kangur.

Glüfosaati ei kasuta mitte ainult põllumehed, vaid muuhulgas tõrjutakse sellega karuputke ja vähendatakse rohukasvu raudteel.

Kangur kinnitab, et avastatud kogused on väga väikesed, samas olukorda jälgima peab.

Tallinna Tehnikaülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi vanemteaduri Anna Goi jaoks ei ole uuringutulemused üllatavad, sest nende laboris, kus uuritakse erinevaid veepuhastamistehnoloogiaid, on analüüsitulemused olnud sarnased.

Goi sõnul häid lahendusi praeguses olukorras pole, sest pestitsiididele normi kehtestamine on keeruline, seda enam, et mingi osa jõuab ikka lõpuks põhjavette. Seega jääb üle vaid joogivee puhastamine. "Meie töötame välja tehnoloogiat joogivee puhastamiseks ja kasutame selleks erinevaid tehnoloogiaid, nende hulgas oksüdatsiooniprotsessi, kas osoonimine või mingil muul kujul, samuti kasutame erinevaid absorbente, aga eesmärk on kombineerida neid, sest see on juba kunst, kuidas panna neid kokku."

Statistikaameti andmetel aasta-aastalt Eestis kasutatavad taimekaitsevahendite kogused kasvavad.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: