Rahvarinde loojad kogunesid tähtpäeval Poska majja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1523621640000 | amCalendar}}

Reedel möödus 30 aastat telesaatest "Mõtleme veel", kus pandi alus Eestimaa Rahvarinde sünnile.

Tallinna linnapea Taavi Aasa kutsel kogunesid Rahvarinde loojad pärastlõunal Jaan Poska majja koosviibimisele, kus asjaosalised toonaseid aegu meenutasid.

Saates "Mõtleme veel" tegi Edgar Savisaar ettepaneku moodustada Rahvarinne Perestroika toetuseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Idee levis kulutulena ning vaid pool aastat hiljem kogus liikumine ligikaudu 800 000 allkirja Nõukogude Liidu põhiseaduse muutmise vastu, mis oleks vähendanud liiduvabariikide suveräänsust.

Kulminatsiooniks sai pool aastat hiljem toimunud Rahvarinde asutamiskongress ning liikumise survel võeti Eesti NSV Ülemnõukogu erakorralisel istungjärgul vastu Eesti NSV suveräänsusdeklaratsioon.

Rahvarinde asutamist on kritiseeritud ka kui Kremli algatust.

"Seda ei tea keegi õiget vastust. Oluline on see, et sellel hetkel sündis midagi ajaloolist. Me pugesime läbi selle väikese ajaloolise pilu ja saime vabaks. Kui me kujutame ette, ükskõik kust see idee tuli, aga rahvas tuli taha ja see puudutas ju tegelikult rahva ellujäämist," rääkis saatesarja "Mõtleme veel" saatejuht Hagi Šein.

"Sellel hetkel oli ikkagi väga kitsas selles nõukogude tegelikkuses, väga halb olla, keel, kultuur, vabadust polnud. Ja ütleme, kui see idee kõlas, tont temaga, kes selle ütles, rahvas tuli taha, lumepall veeres suureks, pidurdada oli võimatu, kogu rahvast enam vangilaagrisse ei vii," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: