Saaremaa eakad lihvisid oma sõiduoskusi

Foto: ERR

Maanteeameti algatusel on juba kolm aastat kõikides maakondades läbi viidud sõidukijuhtide täiendkoolitust "Väärikas mootorsõidukijuht", mis mõeldud enam kui 60-aastastele autojuhtidele. Järjekordne 25-liikmeline grupp lihvis oma teadmisi-oskusi Saaremaal.

Rein Jakobson tunnistas, et on jätkuvalt pea igapäevane liikleja rooli taga, aga tahtis siiski tulla sellele koolitusele oma liiklemisoskustele kinnitust saama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Natuke, mis peab tunnistama, et võib-olla jääb sellest reageerimisest veidi alla, sest vanust on ikkagi juba 83 aastat!" tõdes Jakobson.

Täna oligi mehel õppesõidu tund. Sõit tehtud ja auto terve - rahule jäid nii mees ise kui ka sõiduõpetaja.

"Üldiselt võib rahule jääda, vanamees sõidab veel küll. /.../ Mul kipub natuke mõne koha peal nagu kiirust paljuks minema. Isegi see viga on mul, jah, aga muud asja eriti ei olnud," rääkis Jakobson pärast tundi.

Maanteeameti korraldatud eakate juhtide täiendkoolitused peaksid üle 60-aastastele roolijatele andma kindlust ja julgust liikluses toimetamiseks. Ka politsei kinnitab, et vajadus sellisteks koolitusteks on tõesti olemas.

"Tihtipeale ei arvestata eriti hästi kiirustega ja üldiselt eakas juht liigub aeglasemalt. Ja tihtipeale on tema manöövrid teistele sõidukijuhtidele ettearvamatud. Ta tihtipeale pöörab näiteks läbi vastassuuna," kirjeldas Kuressaare politseijaoskonna üleminspektor Ahto Aulik.

"Kui mingi liiklusolukord on muutunud, siis tihti me ikkagi sõidame vanast harjumusest, raske on võib-olla neil kohaneda uute olukordadega," põhjendas Kuressaare ametikooli kutseõpetaja Margus Kivi.

Koolituse läbiviijad ütlevad, et nemad eakate sõiduõigust peatada ei saa ja ka politseile infot ei edasta. Kõik jääb siiski juhi enda vastutusele.

"Meil on olnud paar juhust, kus koolitaja on ka väga pikalt rääkinud, et eakas peab endale hakkama mõtlema alternatiivset liikumisvõimalust, et ta on liikluses ohtlik. Aga selle koolituse eesmärk ei ole kindlasti see, et me võtaksime kelleltki lube ära või kuskile teavitame. Meie asi on öelda eakale, et ta peab hakkama mõtlema alternatiividele," rääkis maanteeameti ekspert Solveig Edasi.

Saaremaal on kolme aasta jooksul soovitatud ühele juhile otsida rooli taha istumisele teisi liiklemise alternatiive.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: