Aiapidaja otsib üha enam mugavust: kartul kasvab potis, liha grillib end ise
Aiahooaja algust märkavad aianduskauplused aprilli teises pooles, kui külastajad massiliselt võõrasemasid ostma hakkavad. Aasta külastatavuse tipp saabub aga emadepäeva nädalavahetusel, mil aianduskauplusi külastavad kümned tuhanded huvilised, kes otsivad üha enam mugavusele orienteeritud lahendusi ning sisustavad taimedega nii rõdud kui terrassid.
"See on igal aastal niimoodi, et emadepäeva nädalavahetus on aasta kõige populaarsem, sadagu või pussnuge. Sel nädalavahetusel ootamegi 10 000 külastajat," ütles aianduskeskuse Hortes juhataja Kristian Kalgan ERR-ile.
Tema sõnul on emadepäev vaid üheks põhjuseks, suuresti tuleneb tippkülastatavus aga aianduskalendrist, mis just praegu kõike teha soovitab. Maikuu on aiapidajale magusaim aeg, mil maapind on sulanud ja öökülmad läinud ning aeg aeda uute taimedega kujundama hakata.
Nii nagu igal aastal on klassikud, mis kaupluste riiulitelt vääramatult ära ostetakse, on igal aastal ka trendinäitajad, mis just sel aastal ostjate seas ilma teevad.
Aiandushooaeg algab aprillis, kui inimesed kümnetes tuhandetes võõrasemasid kokku ostavad. Ülejäänud lilled jäävad kaugele maha. Samuti teevad aprillis ilma viljapuud ja marjapõõsad, mis aiahooaja algust tähistavad.
Kõik armastavad ampleid
Nüüdseks on aga kätte jõudnud erksavärviliste suvepüsikute soetamise tippaeg. Populaarsemad on näiteks petuuniad, daaliad, begooniad, pelargoonid, lõvilõuad jms lopsaka õiega taimed. Eestlastel on ka suur armastus rododendronite vastu, mida saab igal aastal paljude just Eesti kliimaga sobivate uudissortide seast valida.
Lisaks värvikirevatele taimedele haaratakse ka lehtdekoratiivseid taimi, nagu hõbepael, neegrihirss, ronitatar, luuderohi jt, et rahustada värvidemerd.
"See on hästi emotsionaalne äri. Aiandushooaeg tekib siis, kui inimesed saavad osta võõrasemasid ja sarvkannikesi – need on esimesed ja külmakartlikumad lilled, mis poodidesse tulevad," kirjeldas aianduskeskuse Hansaplant turundusjuht Mari Oad. "Kui maapind on sulanud, siis see tähistab aednikule, et nüüd saab hakata toimetama."
Iseäranis emadepäevaks soetatakse massiliselt ampleid. Populaarseimad amplid sisaldavad eri lillesorte ja on erivärvilised. Tänavu on menukad ka spetsiaalselt EV100 puhul kokku pandud sini-must-valgete õitega amplid.
Aeda leiavad tee mullapalliga okaspuud ja hekitaimed, leht- ja marjapõõsad ning roosid. Samuti on praegu kasvuhoonetaimede ehk tomati- ja kurgitaimede soetamise kõrgaeg.
Üha enam kogub populaarsust oma aias mustikate kasvatamine. Seetõttu ostetakse aianduskeskuses Hansaplant massiliselt mustikamulda.
Hortese aianduskeskus müüb lisaks hulgaliselt rehasid, muruhooldusvahendeid, kastekanne ja aiavoolikuid.
"Grillid on igal aastal kevadekuulutaja, mida hakatakse ostma. Nii söe- kui gaasigrillid, suitsuahjud. Keraamilised grillid on järjest populaarsemad," loetles Hortese juhataja Kristian Kalgan.
Linnaaednikele kompaktsed ja mugavad lahendused
Järjest selgema trendina torkab silma linnaaiandus, mis seob ilusa ja söödava, samuti maheda, ning seda kõike peab teha olema võimalikult mugav oma rõdul või aialapil.
Linnaaianduse suund on vertikaalaiandusele, mis tähendab, et inimesed püüavad ära mahutada roheluse oma väikestele rõdudele ja terrassidele, nii et taimed pannakse roomama mööda maja- või rõduseina. Selleks on tootjad välja arendanud suisa vertikaalaianduse moodulid.
Horteses tekkis defitsiit ülipopulaarseks osutunud kartulikasvatuspotiga, mis lõpuks saigi otsa. See on rõdule või terrassile sobiv lahendus, kus ühe poti sees on teine, avadega pott, mida saab ümbrispotist välja võtta ja alt jooksvalt kartuleid välja võtta ning siis uuesti kasvama panna.
Samuti on tänavu populaarsed terrassile ja rõdule sobivad suureõielised hooajalised lilled, nagu hortensia, pelargoon, rooshibisk jt.
Et kõike kiirem ja mugavam teha oleks, eelistatakse osta kastmiskristallidega mulda, mis võimaldab aiaomanikul harvem kasta, ja kastmissüsteeme ning imbvoolikuid, mis töö suuresti ise ära teevad.
Ka nutigrillid, mis on ühendatud telefoniäpiga ja teatavad, millal liha või köögiviljad just nende jaoks sobival temperatuuril valmis on küpsenud, panevad ostjaid üha sagedamini just nende kasuks otsustama.
"Niidukitega on sama - inimesed eelistavad üha sagedamini robotniidukeid, aga me oleme otsustanud neid mitte müüa, sest kui inimestel on kogu aeg muru hästi niidetud, siis mesilastele pole see üldse hea. Kogu loodus on ikkagi omavahel seotud," ütles Mari Oad Hansaplantist. "Ikkagi soovitatakse jätta väike lapike, kus on vahepeal natuke ka metsikumat muru."
Maasseistutamise kõrval on üha eelistatumaks lahenduseks muutunud külmakindlad potid, kuhu taime pista saab, mis kaevamise vaeva kokku hoiab.
Järjest enam küsivad ostjad maheväetisi, mahekasvatatud maitsetaimi jms.
Trendivärvid: roosa ja roheline
Tänavused trendivärvid aiakujundajate seas on roosa ja roheline, kinnitas Oad. Ostetakse nii roosasid lilli roosades pottides kui rohelisi taimi rohelistes pottides, samuti kombineeritakse roosat ja rohelist omavahel palju.
"Jõulu ajal juba algas see roosa temaatika, mida soetati koju, nüüdseks on see kandunud kevadesse ja suvesse," selgitas Oad.
Nii nagu mõned aastad tagasi tegi ilma rukola, on tänavuseks trendimaitsetaimeks tüümian, tõdes Oad aianduskeskusest Hansaplant. Siiski püsib ka põld-võõrkapsas (rukola) jätkuvalt populaarsena, samuti Itaalia punane käharlehtsalat (lollo rosso), spinat, lehtpeet, rosmariin, till, murulauk, pune, koriander jm levinumad maitsetaimed.
Uudistootena ostetakse palju ka aiaürtide seguteesid.
Toimetaja: Merilin Pärli