Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laeva jõe alamjooks äratati süvendamisega uuele elule

Tartu vallas äratati uuele elule kaheksa kilomeetrit Laeva jõe alamjooksu, mis on oluline samm kalade arvukuse tõusuks mitte ainult Emajões, vaid ka Peipsi järves.

Süvendustöödeks kulus üle 900 000 euro, millest pool tuli Euroopa ja teine pool Eesti maksumaksjailt.

Laeva jõe taastamise eestvedaja, kalabioloog Meelis Tambets ütleb, et seda jõge taastades heastati võlg nii looduskeskkonna kui ka kohalike inimeste ees.

"Selle jõe vesi oli suunatud kanalite ja kraavi pidi mujale ja kui me siia kanti tegutsema tulime, kalu uurima, siis me kohtusimegi siinsete kohalike inimestega. Mida rohkem me nendega juttu ajasime, seda rohkem aru saime, et tegelikult on meil võlg tekkinud aegade jooksul, see võlg vajas lahendust," rääkis Tambets, kes on Eesti Loodushoiu Keskuse juhatuse liige.

Meelis Tambetsi sõnul on Laeva jõgi väga hea potentsiaaliga, seda teati varem kui piirkonna kõige paremat kalaveekogu.

"Nüüd saab kala olema tunduvalt rohkem ja mitte ainult siin. Sest see jõgi suubub Emajõkke. Emajõge pidi lähevad kalad jälle Peipsisse ja ka Võrtsjärve. Ja siis nad hakkavad siin edasi-tagasi liikuma. See on nagu väike kasvulava kaladele. Ja sedasama kala püüavad pärast Pepsi kalamehed ja terve Emajõe pikkuses," selgitas kalabioloog.

Ja et äsja puhastatud Laeva jõkke kiiresti uut elu tuua, lasti täna vette tuhatkond Eestis kaitse all olevat tõugja poega.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: