X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soomerootsi kultuurifond toetas Kremli projektiks peetud suvelaagrit

Loviisa.
Loviisa. Autor/allikas: Beckstet/Wikimedia Commons

Soome rootsikeelse ajalehe Hufvudstadsbladet (HBL) andmetel on soomerootsi kultuurifond eraldanud raha vene-rootsi rahuaktivistide suvelaagrile, mida eelmisel aastal peeti Venemaalt lähtuva propaganda osaks.

Vene-rootsi rahuaktivistide suvelaager Baltic Glory 18 toimub augustis Loviisa linnas ning lisaks soomerootsi kultuurifondile on laagrit toetanud rahaliselt ka ajateenistusest keeldujate liit, vahendas Yle Hufvudstadsbladeti artiklit.

Ajalehe andmetel on ka kultuurifondis tunnistatud, et umbes 1000 euro suurune toetus oli viga.

Soomerootsi kultuurifondi esimeheks on Jan-Erik Enestam ning Soomes juhib seda Gunvor Kronman ning Rootsis Mats Wallenius. Enestam on öelnud, et kahtleb aktivistide eesmärkides ning et keegi tegelikult ei tea, kelle nimel nad tegutsevad.

Lehe andmetel on Enestam seisukohal, et tema ise poleks seda raha suvelaagrile andnud. Svenska Ylele ta teemat kommenteerida ei tahtnud ning ütles, et kokkuleppe kohasel jagab selgitusi Mats Wallenius.

Walleniuse sõnul saabus toetustaotlus Rootsis tegutsevalt Lovisa 18 rühmalt. "Taotlus on puudutanud tegevusi, mis leiavad aset selle aasta augustis. Fondi tegevuse osaks on ka jagada toetusi vabatahtlike sektorile."

Kuid kas tegu oli veaga? "Rootsi osakond tegi otsuse nende andmete põhjal, mis olid veebruaris esitatud taotluses," vastas Wallenius.

Walleniuse sõnul on toetus natuke alla 10 000 Rootsi krooni ja eesmärgiks oli kasutada seda raha rootslastest osalejate reisi- ja majutuskuludeks ning võrgustiku rajamiseks Soomes.

Eelmise aasta laager pälvis teravat kriitikat

Aktivistide eelmise aasta suvelaager Åland 17 pälvis avalikkuses palju tähelepanu ning sisuliselt kahtlustati, et kogu projekt on kattevari Venemaa propagandale.

Åland 17 suvelaagrist võttis osa kokku 25 inimest Rootsist ja venemaalt. Nende seas oli nii kirjanikke, kunstnikke kui ka poliitikuid.

Näiteks Soome kunagine suursaadik Moskvas Hannu Himanen leidis, et suvelaagri näol oli tegu Moskva operatsiooniga.

Käesoleval aastal saabub Loviisa linna juba rohkem osalejaid, kuid endiselt on ebaselge, kuhu laager püsti pannakse ja kus osalejad elama hakkavad.

Enestam tunnistas HBL-ile, et soomerootsi kultuurifondi Rootsi osakond on toetanud laagrit seetõttu, et nad polevat teadnud, mis eelmisel suvel Soomes toimus.

Tähelepanuväärne on näiteks see, et laager toimus perioodil, mil Läänemere piirkonnas toimus kaks suurt õppust - Rootsi Aurora ja Venemaa Zapad.

Laagri juht Pelle Sunvisson rääkis tookord Svenska Ylele, et laagris toimunud "rahuõppuse" eesmärgiks oli segada tegelikkust ja väljamõeldut ning koolituses polnud lubatud mingit vägivalda.

Soomerootsi kultuurifond on Põhjamaade suurim kahe riigi vaheline fond ning selle eesmärgiks on edendada kultuurisuhteid Rootsi ja Soome vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: