Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sääsenäitusel saab meisterdada sääsepilli

Igal suvel inimesi kimbutama tulevad sääsed on eelkõige tuntud ebamugavate vereimejatena. Tartu Loodusmaja näitusel "Sääskedega sõjas ja rahus" võib aga sääskedega ohutult ja lähemalt tutvust teha.

Näitusel saab teada, kuidas inimesed sääski ligi meelitavad ja mispärast sääsed verehimulised on, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestis on 33 liiki pistesääski, kõigist neist vajavad verd ainult emased sääsed, et paljuneda.

Tartu loodusmaja näituste koordinaator Anneli Ehlvest ütles, et selleks on eelistatult soojavereliste veri ja paraku inimene on nüüd selline loom, kellel on vähe karvu, kellele hõlpsasti ligi pääsed.

Sääsed munevad sügisel ja kooruvad kevadel. Mõnel aastal on sääski aga rohkem kui teisel. See sõltub enamasti kevadisest suurveest, sest mida rohkem vett, seda soodsam sääskedel kooruda. Kui aga talv on olnud lumevaene ja kevad jääb kuivemaks, on ka suvel sääski vähem.

"Need munad jäävad sinna alles ja sinna munetakse ikkagi juurde ka järgmisel hooajal ja niimoodi võib koguneda isegi koguni kolme või nelja aasta munad. Ja kui ühel aastal on hästi palju vett, siis me võime korraga kätte saada nelja hooaja sääsed. Need on siis need supersääserohkem aastad," ütles Ehlvest.

Et end sääsehammustuste eest kaitsta, sai reedel Tartu loodusmajas endale pesulõksust sääsepilli meisterdada.

Tartu loodusmuuseumi töötubade juhendaja Heli Einberg märkis, et
sääsepill teeb häält küll kõvasti. "Kui sellega vehkida, siis sääseparve saab küll enda juurest efektiivselt eemale peletada. Seda mina olen küll katsetanud," märkis Einberg.

Kel aga sääsepilli käepärast võtta pole ja putukamürkidega ka end katta ei taha, leiab näituselt ka sääskede vältimiseks ka teisi soovitusi.

"Ennast ära pesta enne metsa minekut, et mitte meelitada neid sääski ligi, panna sellised riided selga, mis neid ligi ei laseks nii hästi, siis heledaid riided kanda. Näiteks sääsed leiavad palju vähem üles heledaid riideid, kuna looduses nad ikkagi tumedate objektide suunas liiguvad rohkem," ütles Ehlvest.

Näitus toodi Tartu Loodusmuuseumisse Sagadi Metsamuuseumist ja jääb sinna augustini.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: