Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meri on Pärnu randadesse uhtunud suures koguses surnud kalu

Foto: ERR

Meri on viimastel päevadel uhtunud Pärnu randadesse suuremas koguses surnud kalu. See on tekitanud küsimusi merevee puhtuse kohta, kuid tegemist on siiski tavapärase kevadise olukorraga Pärnu lahes.

Kalateadlasteni jõuab igal kevadel appihüüdeid, et randades vedeleb surnud kalu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi Pärnu osakonna ohtüoloog Heli Špilev kinnitab, et kuigi pilt on kole, muretsemiseks põhjust ei ole - kevadisel kudemise ajal ongi kalade suremus suurem. Teise põhjusena toob Špilev välja selle, et Pärnu on aktiivne kalapüügipiirkond.

"Siin on kaluritel sees hästi palju igasuguseid püüniseid, mida peale kevadist püügihooaega hakatakse välja tooma. Ja eks siis selle toomise käigus satub merre ühte koma teist, mida kaldale ei tooda, nii tahtlikult kui tahtmatult," selgitas Špilev.

Pärnu laht on üsna kinnine ja madal, kus pikema soojaperioodi ajal võib kaladel vees tekkida hapnikupuudus. See, kui palju surnud kalu randadesse jõuab, sõltub tuulesuunast ja hoovustest. Mõnel aastal kõdunevad kalad merepõhjas ära.

"Siin ei ole keegi kalu mürgitamas käinud ja mingisugust ohtlikku situatsiooni vast otseselt vee kvaliteedist tulenevalt ka ei ole. Eks siin siis ole mõningal määral inimkäsi mängus ja mõningal määral looduses toimuvad normaalsed protsessid," kinnitas Špilev.

Kalateadlastele teeb rohkem muret võõrliikide sisseränne. Üks selline on näiteks ümarmudil, mida Pärnu lahes on palju ja millega kaluritel polegi peaaegu mitte midagi peale hakata, kui see ebaseaduslikult merre tagasi heita.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: