Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laenutushüvitiste edetabelis troonib taas Erik Tohvri

Haapsalu raamatukogu.
Haapsalu raamatukogu. Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Autorihüvitusfond teeb sel nädalal makseid 2017. aasta laenutushüvitiste eest, jagades laiali üle 130 000 euro, millest suurima summa saab ajaviitekirjanik Erik Tohvri. Enim laenutatud autor oli rahvaraamatukogudes mullu Rootsi lastekirjanik Martin Widmark.

Hüvitiste edetabelit troonib Erik Tohvri, kelle teoseid laenutati 21 725 korda ning selle eest saadav hüvitis on ligi 3038 eurot. Tohvri on kõige laenutatumate kirjanike hulgas olnud juba palju aastaid ning võrreldes üle-eelmise aastaga lugejate huvi tema raamatute vastu mullu kasvas: 2016. aastal laenutati neid 19 503 korral ja hüvitissummaks kujunes ligi 2600 eurot.

Ligi 2100 eurot saab lastekirjanik Ilmar Tomusk ning üle 2000-eurone hüvitis laekub ka lastekirjanik Aino Pervikule.

Esikümnesse mahuvad veel ka kirjanikud Ira Lember, Andrus Kivirähk, Indrek Hargla, Piret Raud, Heli Künnapas ja Marje Ernits ning tõlkija Raili Puskar, kes on eesti keelde pannud peamiselt ajaviitekirjandust, näiteks Sandra Browni ja Nora Robertsi teoseid. Hüvitissummad jäävad vahemikku 1235-1661 eurot.

Iga konkreetse autori hüvitis arvutati välja tema teoste laenutuste arvu, autorluse kategooria kordajate, kaasautorite arvu ja illustratsioonide mahu kordajate põhjal.

Autorihüvitusfondi tegevjuht Ainiki Väljataga ütles ERR-ile, et suurima hüvitise saajate ja laenutatumate autorite vahele ei saa võrdusmärki tõmmata, sest hüvitist saavad ainult need, kes on selleks avalduse esitanud.

"On autoreid, kes seda teinud pole," rõhutas ta.

Laenutuste arvu poolest oli mullu populaarseim Martin Widmark, koolilastele suunatud detektiivisarja autor. Järgnevad Aino Pervik, Nora Roberts, Erik Tohvri ja Astrid Lindgren.

Eelmise aasta eest arvestati hüvitised välja 286 rahvaraamatukogu ligi 5,3 miljoni elektrooniliselt registreeritud laenutuse põhjal.

Helisalvestite ja videote laenutuste eest anti neid esindatavatele organisatsioonidele ligi 1460 eurot. Raamatute laenutuste eest jaotati 1417 autori ja autoriõiguste omaniku vahel välja ligi 129 000 eurot.

Hüvitisühiku täismaksumuseks kujunes originaalkeelse teose originaalteksti autorite kategoorias 0,1457 eurot, tõlgitud teose originaalteksti autorite kategoorias 0,251 eurot, tõlkijate kategoorias 0,039 eurot ja kunstilise vormi autorite kategoorias 0,0776 eurot.

Hüvitised makstakse välja 27.-29. juunil.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: